لوگو تارک خودرو
۹ کار برای نگهداری از خودرو که زندگی شما را آسان تر می کند

۹ کار برای نگهداری از خودرو که زندگی شما را آسان تر می کند

به گزارش تارک خودرو: اگر از اکثر مردم سوال کنید که چرا خودرویشان را در بازه های زمانی ای خاص، برای رسیدگی و مراقبت به تعمیرگاه می برند ( البته اگر چنین کاری انجام دهند ) ، معمولا با یکی از دو جواب پایین مواجه خواهید شد:

۱٫ خیلی زمانبر و آزاردهنده است

یا

۲٫ نمی دانم چطور فلان کار را انجام دهم

 

در بهترین حالت ممکن موضوع به زمانبر بودن و سرباز زدن از بحث منجر می شود. من قصد دارم به شما بگویم که اشکال کار آنها کجاست. و برای شما توضیح دهم که عوض کردن روغن قرار نیست دو ساعت وقت بگیرد و تعویض یک لامپ خراب، کار چندان پیچیده ای نیست.

نگاهی به پایین بیاندازید تا متوجه بشوید که کارهای عادی ماشین چقدر ساده هستند. من از چند ابزار برای سرعت بخشیدن به تعویض های عادی استفاده کرده ام و چند مورد منبع معرفی کرده ام تا اگر نیاز به تعویض سریع تجهیزات از کار افتاده داشتید، از آن منابع بهره ببرید.

این نکته را به خاطر داشته باشید که این مقاله ترجمه یک مقاله انگلیسی میباشد و شاید برخی از آیتمها در ایران رایج نباشد، اما ما بر حسب وظیفه خود کل مطلب را ترجمه کرده ایم و چه بسا دوستان فعال در صنعت خودرو با مشاهده استقبال شما دوستان ترغیب با فعالیت روی برخی از محصولات جدید بشوند.

روغن ماشین را سریع ترعوض کنید
دیگر هیچگاه به شیر محفظه روغن دست نزنید

دیگر نمی خواهید با خالی کردن روغن درون یک ظرف خود را به دردسر بیاندازید؟ کافی است یک عدد از این پمپ ها تهیه کنید، روغن را بکشید و از دردسر کثیف شدن خلاص شوید.

به خاطر داشته باشید که همچنان باید فیلتر هوا را تعویض کنید ( و محفظه روغن را پر کنید…این قسمت را فراموش نکنید ) اما اگر این وسیله کارش را انجام بدهد دیگر نیازی نیست به زیر ماشین بروید و به روش قدیمی روغن را تخلیه کنید.

به نظر نام محصول LiquiVac است اما چندین نوع کالا با همین میزان کارایی در بازار یافت می شود.

فیلتر روغنِ دارای جای دست تهیه کنید

امکان دارد خیلی جزئی به نظر بیاید اما باور کنید که چنین نیست. تفاوت مابین یک فیلتر تمام فلزی و ارزان قیمت و یک فیلتر آسان باز شو بسیار زیاد است. تفاوت اینجا است که ناگزیر به استفاده از ابزار های مخصوص برای باز و بسته کردن فیلتر نیستید و تنها با دست کارتان را انجام می دهید.

اگر یکی از فیلتر های دارای جای دست Purolator’s PureOne یا فیلتر های ترکیبی یا فیلتر های Farm’s Extra Guard را تهیه کنید، زندگیتان خیلی راحت تر می شود. اکثر مارک ها چنین قابلیتی را دارند و تفاوتش یک یا دو دلار اضافه است اما فیلتری مرغوب تر را خریداری کرده اید.

 

شیر تخلیه روغن

دومرتبه به یکی از آن مواردی برخورد می کنیم که باید گفت ” چرا زودتر به فکر کسی نرسیده بود؟ ”

چرا وقتی می شود با یک جابجایی کوچک روی شیر، روغن را تخلیه کرد و باز هم با یک جابجایی آن را بست، با باز کردن پیچ خودتان را غرق در روغن کنید؟ البته با قیمتی حدود ۲۶ دلار مطمئنا ارزان نیست و من هم نتوانستم جایی دیگر ارزان تر از این قیمت پیدا کنم. ( حداقل نه با کیفیتی قابل قیاس با این ) اما با توجه به صرفه جویی ای که در زمان و انرژی می شود، گمان می کنم یکی از آن شیرها برای ماشینم تهیه کنم.

این شیر، مزیتی دیگر نسبت به روش پمپ مکنده ذکر شده در بالا هم دارد و آن هم این است که مطمئن هستید که تمام روغن مستعمل از محفظه روغن خارج شده است.

تعمیرات پیش پا افتاده

بررسی فشار باد چرخ

به جرات می توان گفت که اکثر مردم در بازه های زمانی مشخصی که باید، فشار باد چرخ هایشان را کنترل نمی کنند. و سخت است که بخواهید تنها با نگاه کردن به چرخ ها در مورد کم بودن باد آنها قضاوت کنید. فشار باد کم چرخ ها سطح تماس آنها با زمین را افزایش می دهد و اگر چنین شود مصرف سوخت از لحاظ اقتصادی به صرفه نیست. بنابراین اطمینان از به اندازه باد شدن چرخ ها اهمیت دارد.

اگر خودرو شما جدید نیست و به سیستم نمایش فشار باد چرخ مجهز نیست، آنوقت این سرپوش های کوچک و هوشمند مخصوص فشار باد بهترین گزینه بعدی می باشند. تنوع مدل این سرپوش ها محدود است اما تمامی شان از یک ایده پیروی می کنند. رنگ سبز یعنی خوب، رنگ قرمز یعنی کم بودن فشار باد. از این ساده تر نمی توانست باشد.

موردی که باید مدنظر داشته باشید این است که فشار باد بیشتر چرخ ها روی ۳۲، ۳۶ یا ۴۰ پی.اس.آی تنظیم شده است، بنابراین حتما سرپوش متناسب با فشار باد چرخ ماشین خودتان را تهیه کنید. پیش از خرید، فشار مطلوب چرخ را از روی نوشته کناره لاستیک مدنظر داشته باشید. بعضی از این سرپوش ها تنظیمِ خودکار هستند و نیازی نیست راجع به این مساله نگران باشید اما حتما قبل از خرید این مورد را بررسی کنید.

قسمتی از خودرو از کار افتاده است

اکثر اوقات اگر قسمتی از خودرو که کار می کرد، ناگهان از کار بیافتد، مشکل از فیوز می باشد. وحشت نکنید! برطرف کردن این مشکل، ساده است.

جعبه فیوز خودرو را پیدا کنید. جعبه فیوز معمولا مقابل پای راننده یا سرنشین و یا زیر کاپوت قرار دارد. اگر نتوانستید آن را پیدا کنید، دفترچه راهنمای ماشین را بررسی کنید یا خیلی سریع در گوگل تایپ کنید ” جعبه فیوز فلان ماشین کجاست؟ ” و جوابتان را پیدا می کنید.

معمولا روی سطح خارجی جعبه فیوز ذکر شده است که چه فیوزی به کجا مربوط می شود. دنبال قسمتی بگردید که از کار افتاده، یا می توانید دوباره آنلاین بشوید و فیوز مربوطه را از آنجا پیدا کنید.

فیوز را بررسی کنید

اگر راحت فیوز را پیدا کردید، آن را بیرون بکشید و به آن نگاهی بیاندازید. بعضی جعبه فیوز ها وسیله کوچکی برای بیرون کشیدن فیوز دارند. اگر سیم داخل فیوز قطع شده باشد، آن فیوز خراب شده است. آن فیوز را به فروشگاههای لوازم خودرو برده و با چند سنت نمونه سالمش را تهیه کنید و کارتان تمام شده است.

اکثر جعبه فیوز ها برای این دست موارد، تعدادی فیوز اضافه دارند، بنابراین ممکن است حتی نیاز نباشد که به فروشگاه بروید. خیلی سریع و راحت درست اش کنید.

اگر نمی توانید از سلامت فیوز اطمینان حاصل کنید، به یک مولتی متر نیاز دارید و اگر هم ندارید یک مولتی متر ارزان تهیه کنید. نمی دانید مولتی متر چیست؟ اهمیتی ندارد.

مولتی متر را روی حالت اهم متر قرار دهید. یکی از سرهایش را به یکی از دو انتهای فیوز و سر دیگر را به دیگر انتها وصل کنید. اگر عقربه حرکت کرد، فیوز سالم است. اگر عقربه حرکت نکرد فیوز را تعویض نمایید. به همین سادگی.

 

روشن بودن چراغ هشدار موتور

هنگامی که چراغ هشدار ماشین شخصی روشن می شود، آن شخص یکی از این دو کار را انجام می دهد:

۱٫ کاملا به چراغ بی توجهی می کند

۲٫ وحشت می کند و مستقیم به یک مکانیک مراجعه می کند

هیچ یک از این دو کار را انجام ندهید.

جادوی OBD-II

از سال ۱۹۹۶ به بعد تمام ماشین ها موظف شدند که به سیستم عیب یاب مجهز شوند. این اتفاق نه تنها کار را برای مکانیک ها بلکه برای ما هم ساده تر کرده است و سر نخی سریع و راحت از اینکه کجای ماشین مشکل دارد تحویلمان می دهد.

هر چیز جدی همانند عدم اشتعال سوخت داخل یکی از سیلندرها یا غیر جدی همانند شل بسته شدن درپوش باک و یا هرچیز دیگری در این بینابین می تواند موجب روشن شدن چراغ هشدار موتور بشود.

تمام ماشین ها از ۱۹۹۶ به بعد دارای یک درگاه OBD-II هستند که البته محل قرار گیری آن بسته به نوع خودرو متغیرمی باشد اما غالبا درپوشش مقابل پای راننـده قرار دارد. اگر از محل قرارگیری درگاه OBD-II خودروی خود اطلاع ندارید، کافی است در گوگل تایپ کنید ” محل قرارگیری درگاه OBD-II فلان ماشین ” بسته به خواسته های مصرف کننده ها اسکنر های OBD-II مختلفی در بازار موجود می باشد اما اجازه ندهید سردرگم بشوید. می توانید با کمتر از ۲۰ دلار یک اسکنر OBD-II تهیه کنید. با تایپ کردن اسم و مدل خودرو خود در گوگل و قرار دادن کد بدست آمده از اسکنردر کنار آن می توانید متوجه معنی کد بشوید. مدل های مختلفی از این وسیله وجود دارد که با اتصال به موبایل و یا لپ تاپ مشکل ماشین شما را تشخیص می دهند و بعضی از آنها حتی اطلاعاتی راجع به نحوه رانندگی شما در اختیارتان قرار می دهند.

هر کسی باید داخل داشبورد ماشین خود یک اسکنر ساده OBD-II داشته باشد.

بست های سریع باز شو

مجبور نیستید هر دفعه که می خواهید چیزی را تعویض کنید جعبه ابزارتان را در بیاورید. چند عدد از گیره ها و پیچ ها و بست های خودروی خود را با نمونه های سریع باز شو تعویض نمایید و از این پس هر موقع که نیاز به باز کردن آنها داشته باشید، وقت کمتری از شما گرفته می شود.

بست های شلنگ با قابلیت بازشوندگی سریع

بست های پیچی شلنگ، بسیار آزار دهنده اند. همیشه باید دنبال اندازه مناسب بگردید، دستتان را برای دسترسی به فضا های تنگ، جمع کنید و موقع بستن هر کدام از آنها دستتان را زخمی و خراشیده کنید

تنها همین نکته، می تواند موجب کلی صرفه جویی در زمان و چسب زخم بشود.

این بست های کوچک و ارزان منجی زندگی شما هستند و معمولا در بسته بندی های بزرگ عرضه می شوند تا شما بتوانید تمام بست های شلنگی را تعویض کنید. بهتراست برای شلنگ های بزرگتر همانند شلنگ رادیاتور یا شلنگ ورودی هوا از بست های بزرگتر و مستحکمتر با پیچ T شکل استفاده نمایید. آن بست ها کمی گران تر اند اما استحکام بیشتری هم دارند و ارزش پولی که برایشان پرداخت می شود را دارند، مخصوصا هنگامی که بخواهید در حالت توربو رانندگی کنید.

 

بست های سریع بازشوی سر باتری

اکثر مردم نیازی به باز کردن کابل های باتری خودروی خود پیدا نمی کنند اما افرادی همچون ما که کارهای خودرویمان را خود انجام می دهیم، باید این کار را انجام دهیم.

و چرا برای تعویض باتری، خودرو را پیش مکانیک ببرید؟ این یکی از ساده ترین کارهای مربوط به ماشین است. بیخیال، آنقدر ها هم دشوار نیست. چرا با پرداختن ۱۰ دلار و خریدن بست های سریع باز شوی سرباتری، کارتان را ساده تر و ایمن تر نمی کنید؟ تنها با یک چرخش کوچک مچ دست از دردسر همیشگی دنبال پیچ گوشتی و آچار بوکس گشتن راحت می شوید.

به خودتان خواهید گفت انگار فکرم کار نمیکرد.

دیگر چه؟

دیگر چه نکات و حقه هایی در زمینه نگهداری خودرو در ذهن دارید که می توانید با اشتراک گذاشتن آنها با دارندگان خودرو کارشان را سبک تر کنید و به اقتصادشان هم کمک کنید؟

 

▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼

تعمیرگاه کیا: تعمیرات تخصصی خودروهای کیا و انواع خودروهای روز دنیا

تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۹۰۵۶۲۰ – ۰۹۱۰۳۰۰۳۰۰۴

▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲

خلاصه مقاله: کارهای عادی ماشین بسیار ساده هستند. در این مقاله از چند ابزار ساده برای سرعت بخشیدن به تعویض های عادی استفاده می شود و همینطور چند منبع معرفی شده اند تا اگر نیاز به تعویض سریع تجهیزات از کار افتاده داشتید، از این منابع استفاده کنید.
روغن ماشین را سریع تر تعویض کنید: برای اینکار کافی است یک عدد از پمپ های LiquiVac تهیه کنید. روغن را بکشید و از دردسر کثیف شدن خلاص شوید.
فیلتر روغن دارای جای دست تهیه کنید: به نظر جزئی به نظر می آید اما اینطور نیست زمانی که فیلتر جای دست برای باز و بسته شدن نداشته باشد باید برای اینکار از ابزارهای مخصوص استفاده کنید.
شیر تخلیه روغن: با یک جابجایی کوچک روی شیر کل روغن داخل محفظه خالی می شود. که دیگر لازم نیست برای اینکار غرق در روغن شد.
این شیر حتی از پمپ مکنده هم مفیدتر است زیرا مطمئن خواهید شد که کل روغن از محفظه خارج شده است.
تنظیم باد لاستیک: برای اینکار سرپوش هایی برای تنظیم باد موجو است که با توجه به میزان استاندارد باد لاستیک شما باید خریداری شود. اگر باد لاستیک مناسب بود علامت سبز و اگر مناسب نبود علامت قرمز را نشان می دهد.
قسمتی از خودرو از کار افتاده است: اگر قسمتی از خودرو از کار افتاده باشد مربوط به بخش فیوزها می باشد. فیوز مربوط به بخش مورد نظر را پیدا کرده و آن را تعویض کنید.
فیوز را بررسی نمایید: اگر سیم فیوز قطع باشد فیوز خراب است اما اگر نمی دانید فیوز خراب است یا نه از یک مولتی متر استفاده کنید. دو سر فیوز را به مولتی متر بزنید و مولتی متر را روی حالت اهم قرار دهید اگر عقربه ها تکان خوردند فیوز سالم است در غیر اینصورت فیوز خراب است.
جادوی ODB-II: از سال ۱۹۹۶ به بعد تمام ماشین ها موظف شدند که به سیستم عیب یاب مجهز شوند. با اینکار تمام مکانیک ها سرنخی از مشکل ماشین به دستشان می آید. هر کسی باید داخل داشبورد ماشین خود یک اسکنر ساده OBD-II داشته باشد.
بست های سریع بازشو: چند عدد از گیره ها و پیچ ها و بست های خودروی خود را با نمونه های سریع باز شو تعویض نمایید و از این پس هر موقع که نیاز به باز کردن آنها داشته باشید، وقت کمتری از شما گرفته می شود.
بست های شلنگ با قابلیت بازشوندگی سریع: برای رهایی از سختی باز کردن بست های کوچک از بست های مخصوص با پیچ T شکل استفاده کنید که تصویر آن در بالا درج شده است. تنها همین نکته، می تواند موجب کلی صرفه جویی در زمان و چسب زخم بشود.
بست های سریع بازشوی سر باتری: برای اینکه راحت بتوانید سر باتری را با یک حرکت مچ دست باز کنید از این بست ها استفاده کنید.
با رعایت نکات فوق از لحاظ اقتصادی بسیار صرفه جویی خواهید کرد.

Amazon Auto Parts Finder

Lamp Replacement Guide

Car Parts Finder

Car Maintenance Bibles

Filter Replacement Guide

منبع: بانک اطلاعات خودرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *