لوگو تارک خودرو
چطور مصرف سوخت خودرو را کاهش دهیم؟

چطور مصرف سوخت خودرو را کاهش دهیم؟

به گزارش تارک خودرو: این روزها با افزایش قیمت بنزین، بحث مصرف سوخت و کاهش آن یکی از دغدغه های اصلی رانندگان است. بسیاری از آنها دنبال راه حلی برای کاهش مصرف و صرفه جویی در هزینه ها هستند. در این مقاله راههای موثر برای کاهش مصرف را مرور می کنیم.

۱ – فقط هنگام نیاز از خودرو استفاده کنید:

بهترین راه برای کاهش مصرف این است که کمتر از خودروی خود استفاده کنید. فقط هنگامی که واقعا نیازمند خودرو هستید از آن استفاده کنید. مثلا برای مسافتهای کوتاه (بر فرض چند کوچه بالاتر از منزلتان) به جای اینکه از اتومبیل استفاده کنید پیاده روی کنید یا با دوچرخه بروید زیرا با این کار نه تنها در هزینه سوخت صرفه جویی کرده اید بلکه به سلامتی خود نیز کمک کرده اید.

 

۲ – مطمئن شوید که در باک بنزین سفت بسته شده است:

یکی از دلایلی که باعث مصرف بالا می شود اینست که داخل باک شما به اندازه ای که فکر می کنید بنزین نیست. با شل بستن در باک مقداری بنزین تبخیر شده و هدر می رود. بنابراین با سفت بستن (بیش از حد سفت نکنید) در باک از هدر رفتن بیخود بنزین جلوگیری کنید.

۳ – از کار کردن موتور در حالت در جا اجتناب کنید:

هنگامی که از خودروی خود استفاده می کنید تا جایی که امکانش هست از کار کردن در جای موتور جلوگیری کنید. وقتی موتور خودروی شما روشن باشد ولی در حال حرکت نباشید در واقع بدون طی شدن هیچ مسافتی بنزین در حال سوختن است. بنابراین اگر مثلا در ترافیک سنگین یا پشت چراغ قرمز بیش از ۱ دقیقه بدون حرکت بودید موتور را خاموش کنید. البته فقط در مواقعی که این کار خطری نداشته باشد آن را اجرا کنید.

۴ – به صورت پیوسته شتابگیری کنید:

هنگام رانندگی سعی کنید فشار پایتان روی پدال گاز تدریجی و یکنواخت باشد. شتابگیری های ناگهانی باعث افزایش مصرف سوخت می شود.

۵ – در محدوده سرعت مجاز حرکت کنید:

همیشه سعی کنید نزدیک سرعت مجاز رانندگی کنید. سرعت ثابت بهینه برای هر خودرو متفاوت است (مثلا برای ۴۰۵ و سمند دنده ۵ سرعت ۹۰ برای مصرف سوخت بهینه ذکر می شود). هر چه سریعتر برانید به تبع مصرف سوخت بالاتری خواهید داشت.

۶ – در مواقع نیاز اجازه دهید خودرو خودش حرکت کند (قِل بخورد):

شتابگیری و ترمزگیری مداوم فقط باعث افزایش مصرف می شود. بنابراین هر کجا که امکانش بود (مثلا سرپایینی) بگذارید خودرویتان قل بخورد تا از مصرف سوخت اضافی جلوگیری شود. البته به این نکته توجه داشته باشید که هنگام قل خوردن خودرو را خلاص نکنید زیرا نه تنها از نظر ایمنی (به خاطر حذف نیروی ترمزی موتور) درست نیست بلکه تجربه نشان داده خودرویی که در دنده سبک قل بخورد مصرف سوخت کمتری نسبت به حالت خلاص دارد.

۷ – در بزرگراه ها از کروز کنترل استفاده کنید:

استفاده از کروز کنترل باعث می شود خودروهای شما با سرعت ثابت (بدون شتابگیری) حرکت کند. عدم شتابگیری به معنای کمتر شدن فعالیت موتور خودروی شماست و این کمتر شدن فعالیت مسلما باعث کاهش مصرف می شود. کروز کنترل خود را روی سرعت مجاز تعیین شده تنظیم کنید. معمولا سرعت حدود ۹۰ کیلومتر برای رسیدن به مصرف سوخت بهینه مناسب است.

۸ – توجه به آیرودینامیک خودرو:

هنگامی که از باربند استفاده نمی کنید آن را از روی سقف باز کنید زیرا باعث افزایش مقاومت در برابر هوا و در نتیجه بالا رفتن مصرف سوخت خواهد شد

۹ – شیشه ها را پایین ندهید:

هر چه آیرودینامیک خودروی شما بهتر باشد مصرف سوختتان کمتر خواهد بود. پایین بودن شیشه ها هنگام رانندگی مقاومت هوا را افزایش می دهد. اگر سرعتتان زیر ۶۰ کیلومتر است معمولا پایین دادن شیشه ها مشکلی ایجاد نمی کند ولی اگر در سرعتهای بالاتر رانندگی کردید شیشه ها را بالا بدهید تا مقاومت هوا کاهش یافته و مصرف سوخت بهبود یابد.

۱۰ – کاهش استفاده از کولر:

اگر درگرمای تابستان مجبور شدید کولر روشن کنید در حد متعادل از آن استفاده کنید. بین پایین دادن شیشه ها یا استفاده از کولر در سرعتهای بالا دومی را انتخاب کنید. (البته درجه کولر کم باشد).

۱۱ – فیلتر هوای کثیف را عوض کنید:

فیلتر هوای کثیف کارکرد موتور شما را مختل می کند بنابراین طبق توصیه سازنده در زمانهای معین آن را تعویض کنید.

۱۲ – تنظیم بودن باد تایر:

دفترچه نگهداری خودرویتان را چک کنید و همیشه میزان باد تایرها را بر اساس آن تنظیم کنید. تایرهایی که باد آنها به درستی تنظیم نباشد در بعضی موارد تا ۵ درصد در مصرف سوخت تاثیر منفی می گذارند.

۱۳ – وزن خودرو را کاهش دهید:

از حمل لوازم غیر ضروری در صندوق عقب یا داخل خودرو خودداری کنید. به ازای هر ۴۵ کیلوگرم کاهش وزن، مصرف سوخت خودروی شما ۱ تا ۲ درصد کاهش می یابد. بنابراین همیشه تا جایی که امکان دارد خودرویتان را سبک کنید.

▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼

تعمیرگاه تویوتا: تعمیرات تخصصی خودروهای تویوتا و انواع خودروهای روز دنیا

تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۹۰۵۶۲۰ – ۰۹۱۰۳۰۰۳۰۰۴

▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲

خلاصه مقاله: چطور مصرف سوخت خودرو را کاهش دهیم؟

۱- بهترین کار استفاده کمتر از خودرو می باشد. مسافت های کوتاه را پیاده یا با دوچرخه بپیمایید.

۲- سفت بستن در باک باعث جلوگیری از تبخیر بنزین و کاهش مصرف سوخت می شود.

۳- زمانیکه خودروی شما روشن باشد ولی در حال حرکت نباشید در واقع بدون پیمودن هیچ مسافتی بنزین در حال مصرف شدن می باشد.

۴- در طی رانندگی باید نحوه شتابگیری یکسان باشد تا از افزایش مصرف سوخت جلوگیری شود.

۵- نزدیک به سرعت مجاز رانندگی کنید این سرعت برای هر خودرویی متفاوت است. مثلا برای بعضی خودروها ۹۰ کیلومتر ذکر شده است.

۶- در سراشیبی ها و محیط های این چنینی دنده سبک قرار دهید تا به عبارتی خودرو قل بخورد.

۷- عدم شتابگیری به معنای کمتر شدن فعالیت موتور خودروی شماست و این کمتر شدن فعالیت مسلما باعث کاهش مصرف می شود. به همین دلیل از کروز کنترل استفاده کنید.

۸- اگر از باربند استفاده نمی کنید برای جلوگیری از مقاومت هوا آن را باز کنید.

۹- در سرعت های بالای ۶۰ کیلومتر پایین آوردن شیشه باعث افزایش مصرف سوخت می شود.

۱۰- در گرمای تابستان استفاده از کولر انتخاب بهتری نسبت به پایین کشیدن شیشه ها هنگام رانندگی می باشد.

۱۱- در زمان های معین فیلتر هوای کثیف را تعویض کنید.

۱۲- تایرهایی که باد آن ها به درستی تنظیم نباشد در بعضی موارد تا ۵ درصد در مصرف سوخت تاثیر منفی می گذارد.

۱۳- با کم کردن حجم وسایل غیر ضروری در خودرو، وزن خودرو را کاهش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *