تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک تارک خودرو

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک تارک خودرو

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک تارک خودرو:

ما علاقه زیادی داریم تا مشتریان ما یک شناخت کلی از سیستم گیربکس اتوماتیک داشته باشند که این موضوع باعث می شود تا هم بتوانند خود ایرادات خودروی خود را تحلیل کنند و هم در نحوه ی استفاده از آن آگاه تر باشند.

سیستم خودروی گیربکس اتوماتیک از دو قسمت کلی کامپیوتر یا یونیت کنترل گیربکس و مجموعه گیربکس تشکیل یافته است.

عکس

 

یونیت کنترل گیربکس: یونیت کنترل گیربکس نقش تصمیم گیری در انتخاب دنده با توجه به سرعت خودرو و میزان فشرده شدن پدال گاز و دور موتور و چند پارامتر فرعی دیگر دارد.

به عباراتی چنانچه راننده احساس کند سیستم پاسخ مناسب در انتخاب دنده موردنظر را به او نمی دهد می توان اشکال را در قسمت کنترلی سیستم دانست.

وظیفه دیگر کامپیوتر گیربکس آن است که همواره در طول زمان رانندگی گیربکس را از نظر عملکرد صحیح در ایجاد نسبت دنده مناسب و همچنین تست قسمتهای برقی داخل گیربکس بررسی نماید و چنانچه ایرادی دیده شد که خطای مربوط را صادر کرده و با نمایش چراغ هشدار یا پیغام خطا راننده را از بروز ایراد در سیستم مطلع نماید.

عکس

مجموعه گیربکس اتوماتیک شامل سه قسمت کلی مبدل گشتاور، مجموعه مکانیزم دنده ها، بلوک هیدرولیک می باشد.

 

۱- مبدل گشتاور که در اصطلاح عموم به آن توربین نیز می گویند.

مبدل گشتاور در تعریف ساده همان نقش کلاچ در گیربکس دستی را دارد و وظیفه آن انتقال گشتاور از موتور خودرو به شفت ورودی گیربکس می باشد و ساختار آن شامل پره هایی است که با پرتاب روغن از ورودی به خروجی گشتاور را منتقل می نمایند.

عکس

البته مبدل گشتاور شامل اجزای دیگری نیز می باشد که کمک به انتقال گشتاور بیشتر و در شرایط خاص انتقال مستقیم گشتاور به صورت ثابت می نماید و کنترل آن ها بوسیله کنترل فشار روغن از طریق بلوک کنترل هیدرولیک می باشد.

 

۲- مجموعه مکانیزم دنده ها که وظیفه آن انتقال گشتاور از مبدل گشتاور به سمت چرخ ها با نسبت دنده های مختلف می باشد. در گیربکس اتوماتیک برخلاف گیربکس دستی چرخ دنده ها نسبت به هم جا به جا نمی شوند و همواره با هم درگیر بوده و تعویض دنده تنها با قطع و وصل گشتاور از شیفت مربوط به آن دنده از طریق کلاچ مربوطه می باشد.

چرخدنده ها در گیربکس اتوماتیک از نوع مجموعه سیاره ای می باشند.

عکس

مجموعه سیاره ای شامل دنده خورشیدی و دنده رینگی و دنده واسطه می باشد که جهت انتقال گشتاور می بایست یکی ورودی و یکی خروجی و دیگری ثابت یا فیکس باشند که برای این امر نیاز به کلاچ های هیدرولیکی می باشد که با فعال شدن آن ها گشتاور می تواند از مسیر آن دنده انتقال پیدا کند.

این کلاچ ها شامل دیسک و پلیت می باشند که بوسیله فشار روغن به هم فشرده می شوند و با درگیر شدنشان گشتاور را منتقل می نمایند.

عکس

هر چه تعداد نسبت دنده های یک گیربکس اتوماتیک بیشتر باشد تعداد مجموعه سیاره ایهای آن به صورت جداگانه و یا ترکیبی بیشتر خواهد بود.

از عیوب گیربکس اتوماتیک می توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱- چنانچه هرگونه افتی در فشار روغن لازم جهت درگیری کلاچ های هیدرولیک بوجود آید باعث لغزش صفحه ها نسبت به هم و گرم شدن آنها و سوختن کلاچ می شود و این امر خود را به صورت گاز هرز در خودرو نشان می دهد.

۲- تقه در زمان تعویض دنده که به عبارتی اعمال فشار روغن به صورت ضربه ای به کلاچ مربوط می باشد.

۳- گاز هرز در زمان تعویض دنده که به عبارتی اعمال فشار روغن با میزان فشار کم و با تاخیر می باشد.

۴- فرسایش بوش ها و یا شیفت ها و یا دنده ها که معمولا بر اثر اختلال در روغن کاری در سیستم بوجود می آید.

معمولا اکثر موارد بالا از نقص در سیستم بلوک هیدرولیک شروع می شوند که در ادامه به معرفی و تشریح آن خواهیم پرداخت.

چنانچه هر یک از موارد فوق اتفاق بیافتد گیربکس نیاز به تعمیر و تعویض قطعات آسیب دیده و همچنین رفع عامل بوجود آورنده آن ( به طور مثال تعویض بلوک هیدرولیک ) خواهد داشت و پس از مشاهده هر یک از موارد فوق هر چه زودتر اقدام به تعمیر و برطرف کردن آن نماییم از آسیب دیدن سایر قطعات جلوگیری خواهد شد.

 

۳- بلوک هیدرولیکی الکتریکی که وظیفه آن کنترل هیدرولیکی تعویض دنده توسط شیرهای الکتریکی می باشد که آن را به طور کلی بلوک هیدرولیک و با نام عمومی ساعت گیربکس می شناسند.

عکس

به عبارتی پس از آن که کامپیوتر تصمیم خود را در انتخاب دنده مناسب اتخاذ نمود با کنترل و فعال سازی شیرهای برقی مربوطه قادر به کنترل بلوک هیدرولیک و در پی آن کنترل کلاچ های گیربکس در درگیری دنده مربوطه خواهد شد.

وظایف زیر به عهده ساعت گیربکس اتوماتیک می باشد:

۱- کنترل فشار روغن در سیستم.

۲- هدایت جریان روغن در مسیر کلاچ هیدرولیکی در درگیری دنده مناسب.

۳- هدایت جریان روغن با فشار مناسب جهت درگیری مبدل گشتاور.

 

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک تارک خودرو

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک تارک خودرو

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک تارک خودرو

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک تارک خودرو

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک تارک خودرو

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک تارک خودرو

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک تارک خودرو

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک تارک خودرو

برای کارشناسی خودرو خود وارد صفحه باما شوید

 

آدرس تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک تارک خودرو

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک تارک خودرو با مدیریت مهندس محمد میرزایی یکی از آن محدود تعمیرگاه ها می باشد که با تجربه و سابقه درخشان، ابزارهای مخصوص و با تکیه بر تجربه فنی نیروهای کارآمد خود اقدام به رفع مشکلات و سرویس دهی گیربکس اتوماتیک انواع مدل خودروهای روز دنیا می کند. بعد از خدا یک دهه رضایت مشتری پشتیبان کار ماست.
 
آدرس: تهران – جاده مخصوص کرج-نرسیده به ایران خودرو- خ امید-دوم شرقی پلاک ۹
 
همراه: ۰۹۱۰۳۰۰۳۰۰۴
 
ایمیل: m.mirzaei.2307 [@] gmail.com
ثابت: ۴۴۹۰۵۶۲۰-۰۲۱
مسیر ۱: اتوبان شیخ فضل الله، خروجی دوم پارک چیتگر به جاده مخصوص، بعد از گروه بهمن، خ امید، دوم شرق پ ۹
مسیر ۲: اتوبان آزادگان، خروجی شهید لشگری غرب نرسیده به ایران خودرو، خ امید، دوم شرقی، پلاک ۹
مسیر ۳: کیلومتر ۱۲ جاده مخصوص کرج، بعد از گروه بهمن، خ امید کوچه دوم شرقی پلاک ۹

 


کروکی تعمیرگاه


 

نحوه عملکرد گیربکس های اتوماتیک

اگر تا به حال با ماشین گیربکس اتوماتیک رانندگی کرده اید، متوجه این موضوع می شوید که بین گیربکس اتوماتیک و گیربکس دستی دو تفاوت بزرگ وجود دارد:

 • درماشین گیربکس اتوماتیک پدال کلاچ وجود ندارد.
 • در ماشین گیربکس اتوماتیک شفت دنده وجود ندارد. وقتی گیربکس را به کار می اندازید، همه چیز به صورت اتوماتیک است.
نحوه عملکرد گیربکس های اتوماتیک

گیربکس ۶L50 یک گیربکس شش سرعته هیدراماتیک و تمام چرخ های آن توسط GM تولید شده است.

 

هم گیربکس اتوماتیک ( به علاوه مبدل گشتاور آن ) و هم گیربکس دستی ( با کلاچ آن ) دقیقا یک کار را انجام می دهند، اما به روش های کاملا متفاوت. نحوه کارکرد گیربکس اتوماتیک کاملا شگفت انگیز است!

در این مقاله، ما به بررسی گیربکس اتوماتیک می پردازیم. ابتدا با اساس کلی سیستم یعنی دنده های سیاره ای شروع می کنیم و سپس خواهیم دید که چگونه گیربکس عمل می کند، یاد می گیریم که چگونه عملکرد آن کنترل می شود و برخی از پیچیدگی های مربوط به کنترل گیربکس مورد بحث قرار می گیرند.

 

هدف گیربکس اتوماتیک

درست مانند گیربکس دستی، کار اصلی گیربکس اتوماتیک این است که اجازه دهد موتور در محدوده باریکی از سرعت خود در حالیکه طیف وسیعی از سرعت خروجی را ارائه می دهد عمل کند.

 

 

محل گیربکس اتوماتیک

بدون گیربکس، اتومبیل ها به یک نسبت دنده محدود می شوند و این نسبت باید انتخاب شده تا ماشین بتواند با سرعت مورد نظر حرکت کند. اگر شما سرعت بالای ۸۰ مایل در ساعت می خواهید، نسبت دنده مانند دنده سوم در بیشتر ماشین های گیربکس دستی انتخاب می شود. شما احتمالا هرگز با یک خودرو که تنها دنده سوم دارد رانندگی نکرده اید. اگر که این کار را کردید، به سرعت متوجه خواهید شد که در هنگام شروع هیچ شتابی نداشتید و در سرعت های بالا، موتور در خط قرمز قدرت خود فریاد می زند. یک ماشین مثل این خیلی سریع فرسوده می شود و تقریبا غیر قابل رانندگی خواهد بود.

بنابراین گیربکس از دنده ها برای استفاده موثر از گشتاور موتور استفاده می کند و عملکرد موتور را با سرعت مناسب همیشه در  سطح عالی نگه می دارد. هنگام بکسل کردن یا کشیدن اجسام سنگین، گیربکس وسیله نقلیه شما می تواند تا اندازه ای گرم شود که برای سوختن روغن گیربکس شما کافی باشد. به منظور محافظت گیربکس از آسیب جدی، رانندگانی که بکسل می کنند باید وسایل نقلیه مجهز به کولرهای گیربکس را خریداری کنند.

تفاوت کلیدی بین یک گیربکس دستی و اتوماتیک وجود دارد و آن تفاوت این است که گیربکس دستی مجموعه ای از چرخ دنده های مختلف می باشد که با شفت خروجی برای دستیابی به نسبت های مختلف دنده درگیر می شود، در حالیکه در یک گیربکس اتوماتیک، همان مجموعه دنده ها تمام نسبت دنده های مختلف را تولید می کنند و دنده سیاره ای دستگاهی است که این امکان را در گیربکس اتوماتیک ایجاد می کند.

 

بیایید نگاهی به نحوه کارکرد دنده های سیاره ای بیاندازیم.

 

مجموعه دنده سیاره ای

هنگامی که شما یک گیربکس اتوماتیک را جدا و به داخل آن نگاه می کنید، یک دسته بندی عظیم از قطعات را در یک فضای نسبتا کوچک خواهید دید.

در میان این تنوع قطعات، قطعات زیر را مشاهده خواهید کرد:

 • دنده سیاره ای هوشمندانه (An ingenious planetary gearset)
 • مجموعه ای از باند ها برای قفل کردن قطعات دنده (A set of bands to lock parts of a gearset)
 • مجموعه ای از کلاچ سه صفحه برای قفل قطعات دیگر چرخ دنده (A set of three wet-plate clutches to lock other parts of the gearset)
 • سیستم هیدرولیکی فوق العاده که کلاچ ها و نوارها را کنترل می کند (An incredibly odd hydraulic system that controls the clutches and bands)
 • یک پمپ دنده بزرگ برای انتقال مایع گیربکس در اطراف (A large gear pump to move transmission fluid around)

 

نحوه عملکرد گیربکس های اتوماتیک
نحوه عملکرد گیربکس های اتوماتیک

از چپ به راست: دنده کمربندی، حامل سیاره، و دو دنده خورشیدی

 

مهمترین قسمت گیربکس، دنده سیاره ای است. اندازه ی آن تقریبا به اندازه یک طالبی می باشد، این بخش باعث ایجاد نسبت های مختلف دنده ای می شود که گیربکس می تواند تولید کند. هر چیزی که دنده های سیاره ای برای انجام کار خود نیاز داشته باشند در گیربکس وجود دارد. یک گیربکس اتوماتیک شامل دو مجموعه کامل دنده سیاره ای است که با هم به یک جزء وصل شده اند. در ادامه با روش کار بیشتر دنده های سیاره ای آشنا خواهیم شد.

 

هر مجموعه دنده سیاره ای دارای سه جزء اصلی است:

 • دنده خورشیدی
 • چرخ دنده های سیاره ای و حامل دنده های سیاره ای
 • دنده کمربندی

 

هر یک از این سه جزء می تواند ورودی، خروجی یا ثابت باشد. انتخاب قطعه ای که نقش تعیین کننده نسبت دنده برای مجموعه دنده را ایفا می کند. بیایید نگاهی به مجموعه دنده سیاره تک بیاندازیم.

 

نسبت های مجموعه دنده سیاره ای

یکی از مجموعه دنده های سیاره ای از گیربکس ما دارای یک دنده کمربندی با ۷۲ دندانه و یک دنده خورشیدی با ۳۰ دندان است. ما می توانیم نسبت های مختلف دنده را از این چرخ دنده دریافت کنیم.

 

نسبت های مجموعه دنده سیاره ای
نسبت های مجموعه دنده سیاره ای

 

انیمیشن نسبت دنده های مختلف مربوط به گیربکس دستی

 

انیمیشن نسبت دنده های مختلف مربوط به انتقال اتوماتیک
انیمیشن نسبت دنده های مختلف مربوط به گیربکس دستی

 

بنابراین یک مجموعه از چرخ دنده ها می تواند تمام این نسبت دنده های مختلف را بدون نیاز به چرخاندن و یا غیر فعال کردن دنده های دیگر تولید کند. با دو تا از این مجموعه دنده ها در یک ردیف، ما می توانیم چهار دنده جلو و یک دنده عقب نیاز گیربکس را رفع کنیم. ما دو مجموعه دنده را در بخش بعدی توضیح می دهیم.

 

مجموعه دنده سیاره ای ترکیبی

گیربکس اتوماتیک از مجموعه ای از چرخ دنده ها، به نام مجموعه دنده سیاره ای ترکیبی استفاده می کند، که مانند یک مجموعه دنده سیاره ای به نظر می رسد، اما در واقع جای دو مجموعه دنده سیاره ای ترکیبی عمل می کند. همچنین این مجموعه دارای یک دنده کمربندی (همیشه خروجی گیربکس است) می باشد، اما در واقع دارای دو چرخ دنده خورشیدی و دو مجموعه سیاره ای است.

 

بیایید نگاهی به برخی از قطعات بیندازیم:

 

نحوه عملکرد گیربکس های اتوماتیک
نحوه عملکرد گیربکس های اتوماتیک

چگونگی قرار گرفتن چرخ دنده ها در گیربکس

از چپ به راست: دنده رینگی، حامل سیاره، و دو دنده خورشیدی

 

شکل زیر سیاره ها را در حامل سیاره نشان می دهد. توجه کنید که چگونه سیاره در سمت راست پایین تر از سیاره در سمت چپ است. سیاره در سمت راست با دنده رینگی ارتباط برقرار نمی کند – به سیاره دیگر متصل می شود. فقط سیاره در سمت چپ با دنده رینگی ارتباط برقرار می کند.

 

نحوه عملکرد گیربکس های اتوماتیک
نحوه عملکرد گیربکس های اتوماتیک

حامل سیاره: به دو مجموعه سیاره ای توجه کنید.

 

سپس می توانید داخل حامل سیاره را ببینید. چرخ دنده های کوتاه تر تنها با دنده خورشیدی کوچکتر کار می کنند. سیاره های بلندتر با دنده خورشیدی بزرگتر و سیارات کوچکتر کار می کنند.

 

نحوه عملکرد گیربکس های اتوماتیک
نحوه عملکرد گیربکس های اتوماتیک

داخل حامل سیاره: به دو مجموعه از سیارات توجه کنید.

 

دنده یک

در دنده اول، چرخ دنده خورشیدی کوچکتر توسط توربین در مبدل گشتاور در سمت عقربه های ساعت حرکت می کند. حامل سیاره تلاش می کند تا در جهت مخالف عقربه های ساعت چرخش کند، اما هنوز توسط کلاچ یک طرفه (که فقط چرخش در جهت عقربه های ساعت را اجازه می دهد) نگه داشته شده  و دنده رینگی خروجی را روشن می کند. دنده کوچک دارای ۳۰ دندانه و دنده کمربندی ۷۲ تا است، بنابراین نسبت دنده به این صورت است:

 

Ratio = -R/S = – 72/30 = -2.4:1

 

نحوه ی اتصال توربین به گیربکس اتومات را در انیمیشن زیر می توانید مشاهده کنید:

 

نحوه ی اتصال توربین به گیربکس اتومات
نحوه ی اتصال توربین به گیربکس اتومات

 

بنابراین چرخش -۲٫۴:۱ است، به این معنی که جهت خروجی مخالف جهت ورودی خواهد بود. اما جهت خروجی واقعا همانند جهت ورودی است — این جایی است که با دو مجموعه سیاره ایاین حرکت فریب دهنده انجام می شود. مجموعه اول از سیارات مجموعه دوم را درگیر می کند و مجموعه دوم دنده رینگی را می چرخاند. این ترکیب جهت را معکوس می کند. شما می توانید ببینید که این باعث می شود چرخ دنده خورشیدی بزرگتر نیز بچرخد. اما به دلیل اینکه این کلاچ آزاد می شود، دنده ی خورشیدی بزرگتر آزاد است که در جهت مخالف توربین (در جهت مخالف عقربه های ساعت) بچرخد.

 

دنده دو

این گیربکس برای اینکه نسبت مورد نیاز برای دنده دوم را بدست آورد، واقعا کارآمد است. مانند دو مجموعه دنده سیاره ای متصل به یکدیگر با یک حامل مشترک سیاره عمل می کند. 
مرحله اول از حامل سیاره در واقع از دنده خورشیدی بزرگتر به عنوان دنده رینگی استفاده می کند. بنابراین مرحله اول شامل خورشیدی (دنده خورشیدی کوچکتر)، حامل سیاره و رینگی (دنده خورشیدی بزرگتر) است.
ورودی دنده خورشیدی کوچک است؛ دنده رینگی (دنده بزرگ خورشیدی) توسط باند بطور ثابت نگه داشته شده و خروجی حامل سیاره است. برای این مرحله، دنده خورشیدی به عنوان ورودی، حامل سیاره به عنوان خروجی، و دنده رینگی ثابت می باشد و فرمول آن بصورت زیر است:

 

formula is: 1 + R/S = 1 + 36/30 = 2.2:1

 

حامل سیاره برای هر چرخش دنده کوچک خورشیدی ۲/۲ برابر می چرخد. در مرحله دوم، حامل سیاره به عنوان ورودی برای دومین مجموعه دنده سیاره ای عمل می کند، دنده خورشیدی بزرگتر (که ثابت نگه داشته شده است) به عنوان خورشیدی عمل می کند و دنده رینگی به عنوان خروجی عمل می کند، بنابراین نسبت دنده این چنین است:

 

 formula is: 1 / (1 + S/R) = 1 / (1 + 36/72) = 0.67:1

 

برای به دست آوردن کاهش کلی برای دنده دوم، ما مرحله اول را با دوم، ۲/۲* ۰/۶۷ ضرب می کنیم تا یک کاهش ۱/۴۷:۱ را بدست آوریم. این ممکن است حیرت انگیز باشد، اما اگر شما ویدیو را تماشا کنید، ایده ای از کارکرد آن خواهید داشت.

 

دنده سه

بیشتر گیربکس های اتوماتیک یک نسبت ۱:۱ در دنده سوم دارند. از بخش قبلی به یاد خواهید آورد که تمام کاری که باید انجام دهیم تا خروجی ۱:۱ دریافت کنیم قفل کردن هر دو قسمت از سه بخش دنده سیاره ای است. به این ترتیب در این مجموعه دنده حتی ساده تر است — همه کاری که باید انجام دهیم این است که کلاچ ها را که هر یک از دنده های خورشیدی را به توربین متصل می کنند به کار بیاندازیم.

اگر هر دو چرخ دنده خورشیدی در یک جهت بچرخند، دنده سیاره ای قفل می شود زیرا آنها فقط می توانند در جهت متفاوت چرخش کنند. دنده رینگی را به سیاره ای متصل می کند و باعث می شود همه چیز به عنوان یک واحد بچرخد و یک نسبت ۱:۱ تولید بشود.

سوالات متداول

توربین گیربکس اتوماتیک چیست و چگونه کار می کند؟

توربین یا تورک کانورتور در اصل یک کلاچ هیدرولیکی می باشد که وظیفه آن انتقال گشتاور از موتور به شفت ورودی گیربکس می باشد. و به عبارتی توربین نقش کلاچ (دیسک و صفحه) گیربکس دنده ای را در گیربکس اتوماتیک ایفا می نماید.

نقش ساعت (بلوکه هیدرولیک) در گیربکس اتوماتیک چیست؟

آنچه که اصطلاحا ساعت نامیده می شود در اصل یک مجموعه مدارهای هیدرولیکی در کنار هم می باشد که وظیفه آن تغییر مسیر جریان روغن جهت عملکرد قسمت های مختلف گیربکس و نهایتا تعویض دنده ها است. به عبارتی ساعت گیربکس اتوماتیک نقش کنترل هیدرولیکی گیربکس را ایفا می نماید.

در ترافیک و یا پشت چراغ قرمز بهتر است دسته دنده در موقعیت D باشد یا N؟

در پاسخ به این سوال باید گفت از نظر مصرف سوخت (انرژی) بهتر است در موقعیت N قرار گیرد. اما از نظر آسیب رسیدن به گیربکس باید گفت که خرابی های گیربکس معمولا عوامل مضر دیگری می باشد که اثر آنها بسیار بیشتر است و ما می گوییم که هر طور که راننده راحت تر است عمل نماید.

2 دیدگاه

 1. سعید میرزایی

  سلام؛ خیلی مفید بود، فقط اینکه مطلب کامل نشده است. اگر لطف کنید که ادامه مقاله رو هم بگذارید و همچنین برخی از عکسها و انیمیشن ها نیز لود نمیشود. با تشکر از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *