تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک تارک خودرو

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک تارک خودرو

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک تارک خودرو:

ما علاقه زیادی داریم تا مشتریان ما یک شناخت کلی از سیستم گیربکس اتوماتیک داشته باشند که این موضوع باعث می شود تا هم بتوانند خود ایرادات خودروی خود را تحلیل کنند و هم در نحوه ی استفاده از آن آگاه تر باشند.

سیستم خودروی گیربکس اتوماتیک از دو قسمت کلی کامپیوتر یا یونیت کنترل گیربکس و مجموعه گیربکس تشکیل یافته است.

عکس

 

یونیت کنترل گیربکس: یونیت کنترل گیربکس نقش تصمیم گیری در انتخاب دنده با توجه به سرعت خودرو و میزان فشرده شدن پدال گاز و دور موتور و چند پارامتر فرعی دیگر دارد.

به عباراتی چنانچه راننده احساس کند سیستم پاسخ مناسب در انتخاب دنده موردنظر را به او نمی دهد می توان اشکال را در قسمت کنترلی سیستم دانست.

وظیفه دیگر کامپیوتر گیربکس آن است که همواره در طول زمان رانندگی گیربکس را از نظر عملکرد صحیح در ایجاد نسبت دنده مناسب و همچنین تست قسمتهای برقی داخل گیربکس بررسی نماید و چنانچه ایرادی دیده شد که خطای مربوط را صادر کرده و با نمایش چراغ هشدار یا پیغام خطا راننده را از بروز ایراد در سیستم مطلع نماید.

عکس

مجموعه گیربکس اتوماتیک شامل سه قسمت کلی مبدل گشتاور، مجموعه مکانیزم دنده ها، بلوک هیدرولیک می باشد.

 

۱- مبدل گشتاور که در اصطلاح عموم به آن توربین نیز می گویند.

مبدل گشتاور در تعریف ساده همان نقش کلاچ در گیربکس دستی را دارد و وظیفه آن انتقال گشتاور از موتور خودرو به شفت ورودی گیربکس می باشد و ساختار آن شامل پره هایی است که با پرتاب روغن از ورودی به خروجی گشتاور را منتقل می نمایند.

عکس

البته مبدل گشتاور شامل اجزای دیگری نیز می باشد که کمک به انتقال گشتاور بیشتر و در شرایط خاص انتقال مستقیم گشتاور به صورت ثابت می نماید و کنترل آن ها بوسیله کنترل فشار روغن از طریق بلوک کنترل هیدرولیک می باشد.

 

۲- مجموعه مکانیزم دنده ها که وظیفه آن انتقال گشتاور از مبدل گشتاور به سمت چرخ ها با نسبت دنده های مختلف می باشد. در گیربکس اتوماتیک برخلاف گیربکس دستی چرخ دنده ها نسبت به هم جا به جا نمی شوند و همواره با هم درگیر بوده و تعویض دنده تنها با قطع و وصل گشتاور از شیفت مربوط به آن دنده از طریق کلاچ مربوطه می باشد.

چرخدنده ها در گیربکس اتوماتیک از نوع مجموعه سیاره ای می باشند.

عکس

مجموعه سیاره ای شامل دنده خورشیدی و دنده رینگی و دنده واسطه می باشد که جهت انتقال گشتاور می بایست یکی ورودی و یکی خروجی و دیگری ثابت یا فیکس باشند که برای این امر نیاز به کلاچ های هیدرولیکی می باشد که با فعال شدن آن ها گشتاور می تواند از مسیر آن دنده انتقال پیدا کند.

این کلاچ ها شامل دیسک و پلیت می باشند که بوسیله فشار روغن به هم فشرده می شوند و با درگیر شدنشان گشتاور را منتقل می نمایند.

عکس

هر چه تعداد نسبت دنده های یک گیربکس اتوماتیک بیشتر باشد تعداد مجموعه سیاره ایهای آن به صورت جداگانه و یا ترکیبی بیشتر خواهد بود.

از عیوب گیربکس اتوماتیک می توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱- چنانچه هرگونه افتی در فشار روغن لازم جهت درگیری کلاچ های هیدرولیک بوجود آید باعث لغزش صفحه ها نسبت به هم و گرم شدن آنها و سوختن کلاچ می شود و این امر خود را به صورت گاز هرز در خودرو نشان می دهد.

۲- تقه در زمان تعویض دنده که به عبارتی اعمال فشار روغن به صورت ضربه ای به کلاچ مربوط می باشد.

۳- گاز هرز در زمان تعویض دنده که به عبارتی اعمال فشار روغن با میزان فشار کم و با تاخیر می باشد.

۴- فرسایش بوش ها و یا شیفت ها و یا دنده ها که معمولا بر اثر اختلال در روغن کاری در سیستم بوجود می آید.

معمولا اکثر موارد بالا از نقص در سیستم بلوک هیدرولیک شروع می شوند که در ادامه به معرفی و تشریح آن خواهیم پرداخت.

چنانچه هر یک از موارد فوق اتفاق بیافتد گیربکس نیاز به تعمیر و تعویض قطعات آسیب دیده و همچنین رفع عامل بوجود آورنده آن ( به طور مثال تعویض بلوک هیدرولیک ) خواهد داشت و پس از مشاهده هر یک از موارد فوق هر چه زودتر اقدام به تعمیر و برطرف کردن آن نماییم از آسیب دیدن سایر قطعات جلوگیری خواهد شد.

 

۳- بلوک هیدرولیکی الکتریکی که وظیفه آن کنترل هیدرولیکی تعویض دنده توسط شیرهای الکتریکی می باشد که آن را به طور کلی بلوک هیدرولیک و با نام عمومی ساعت گیربکس می شناسند.

عکس

به عبارتی پس از آن که کامپیوتر تصمیم خود را در انتخاب دنده مناسب اتخاذ نمود با کنترل و فعال سازی شیرهای برقی مربوطه قادر به کنترل بلوک هیدرولیک و در پی آن کنترل کلاچ های گیربکس در درگیری دنده مربوطه خواهد شد.

وظایف زیر به عهده ساعت گیربکس اتوماتیک می باشد:

۱- کنترل فشار روغن در سیستم.

۲- هدایت جریان روغن در مسیر کلاچ هیدرولیکی در درگیری دنده مناسب.

۳- هدایت جریان روغن با فشار مناسب جهت درگیری مبدل گشتاور.

 

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک تارک خودرو

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک تارک خودرو

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک تارک خودرو

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک تارک خودرو

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک تارک خودرو

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک تارک خودرو

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک تارک خودرو

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک تارک خودرو

برای کارشناسی خودرو خود وارد صفحه باما شوید

 

آدرس تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک تارک خودرو

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک تارک خودرو با مدیریت مهندس محمد میرزایی یکی از آن محدود تعمیرگاه ها می باشد که با تجربه و سابقه درخشان، ابزارهای مخصوص و با تکیه بر تجربه فنی نیروهای کارآمد خود اقدام به رفع مشکلات و سرویس دهی گیربکس اتوماتیک انواع مدل خودروهای روز دنیا می کند. بعد از خدا یک دهه رضایت مشتری پشتیبان کار ماست.
 
آدرس: تهران – جاده مخصوص کرج-نرسیده به ایران خودرو- خ امید-دوم شرقی پلاک ۹
 
همراه: ۰۹۱۰۳۰۰۳۰۰۴
 
ایمیل: m.mirzaei.2307 [@] gmail.com
ثابت: ۴۴۹۰۵۶۲۰-۰۲۱
مسیر ۱: اتوبان شیخ فضل الله، خروجی دوم پارک چیتگر به جاده مخصوص، بعد از گروه بهمن، خ امید، دوم شرق پ ۹
مسیر ۲: اتوبان آزادگان، خروجی شهید لشگری غرب نرسیده به ایران خودرو، خ امید، دوم شرقی، پلاک ۹
مسیر ۳: کیلومتر ۱۲ جاده مخصوص کرج، بعد از گروه بهمن، خ امید کوچه دوم شرقی پلاک ۹

 


کروکی تعمیرگاه


 

ویدیوهای انواع گیربکس های اتومات در وبسایت فونل

 

نحوه عملکرد گیربکس های اتوماتیک

اگر تا به حال با ماشین گیربکس اتوماتیک رانندگی کرده اید، متوجه این موضوع می شوید که بین گیربکس اتوماتیک و گیربکس دستی دو تفاوت بزرگ وجود دارد:

 • درماشین گیربکس اتوماتیک پدال کلاچ وجود ندارد.
 • در ماشین گیربکس اتوماتیک شفت دنده وجود ندارد. وقتی گیربکس را به کار می اندازید، همه چیز به صورت اتوماتیک است.
نحوه عملکرد گیربکس های اتوماتیک

گیربکس ۶L50 یک گیربکس شش سرعته هیدراماتیک و تمام چرخ های آن توسط GM تولید شده است.

 

هم گیربکس اتوماتیک ( به علاوه مبدل گشتاور آن ) و هم گیربکس دستی ( با کلاچ آن ) دقیقا یک کار را انجام می دهند، اما به روش های کاملا متفاوت. نحوه کارکرد گیربکس اتوماتیک کاملا شگفت انگیز است!

در این مقاله، ما به بررسی گیربکس اتوماتیک می پردازیم. ابتدا با اساس کلی سیستم یعنی دنده های سیاره ای شروع می کنیم و سپس خواهیم دید که چگونه گیربکس عمل می کند، یاد می گیریم که چگونه عملکرد آن کنترل می شود و برخی از پیچیدگی های مربوط به کنترل گیربکس مورد بحث قرار می گیرند.

 

هدف گیربکس اتوماتیک

درست مانند گیربکس دستی، کار اصلی گیربکس اتوماتیک این است که اجازه دهد موتور در محدوده باریکی از سرعت خود در حالیکه طیف وسیعی از سرعت خروجی را ارائه می دهد عمل کند.

 

 

محل گیربکس اتوماتیک

بدون گیربکس، اتومبیل ها به یک نسبت دنده محدود می شوند و این نسبت باید انتخاب شده تا ماشین بتواند با سرعت مورد نظر حرکت کند. اگر شما سرعت بالای ۸۰ مایل در ساعت می خواهید، نسبت دنده مانند دنده سوم در بیشتر ماشین های گیربکس دستی انتخاب می شود. شما احتمالا هرگز با یک خودرو که تنها دنده سوم دارد رانندگی نکرده اید. اگر که این کار را کردید، به سرعت متوجه خواهید شد که در هنگام شروع هیچ شتابی نداشتید و در سرعت های بالا، موتور در خط قرمز قدرت خود فریاد می زند. یک ماشین مثل این خیلی سریع فرسوده می شود و تقریبا غیر قابل رانندگی خواهد بود.

بنابراین گیربکس از دنده ها برای استفاده موثر از گشتاور موتور استفاده می کند و عملکرد موتور را با سرعت مناسب همیشه در  سطح عالی نگه می دارد. هنگام بکسل کردن یا کشیدن اجسام سنگین، گیربکس وسیله نقلیه شما می تواند تا اندازه ای گرم شود که برای سوختن روغن گیربکس شما کافی باشد. به منظور محافظت گیربکس از آسیب جدی، رانندگانی که بکسل می کنند باید وسایل نقلیه مجهز به کولرهای گیربکس را خریداری کنند.

تفاوت کلیدی بین یک گیربکس دستی و اتوماتیک این است که گیربکس دستی مجموعه های مختلف چرخ دنده ها به شفت خروجی برای دستیابی به نسبت های مختلف دنده قفل و باز می کند، در حالی که در یک گیربکس اتوماتیک، همان مجموعه دنده ها تمام نسبت دنده های مختلف را تولید می کنند و دنده سیاره ای دستگاهی است که این امکان را در گیربکس اتوماتیک ایجاد می کند.

 

بیایید نگاهی به نحوه کارکرد دنده های سیاره ای بیاندازیم.

 

مجموعه دنده سیاره ای

هنگامی که شما گیربکس اتوماتیک را جدا می کنید و به داخل آن نگاه می کنید، یک دسته بندی عظیم از قطعات را در یک فضای نسبتا کوچک پیدا می کنید.

در میان انواع قطعات خواهید دید:

 • دنده سیاره ای هوشمندانه
 • مجموعه ای از باند هایی برای قفل کردن قطعات دنده
 • مجموعه ای از کلاچ سه صفحه برای قفل قطعات دیگر چرخ دنده
 • سیستم هیدرولیکی فوق العاده که کلاچ ها و نوارها را کنترل می کند
 • یک پمپ دنده بزرگ برای انتقال مایع گیربکس در اطراف

 

نحوه عملکرد گیربکس های اتوماتیک
نحوه عملکرد گیربکس های اتوماتیک

از چپ به راست: دنده کمربندی، حامل سیاره، و دو دنده خورشیدی

 

مرکز توجه دنده سیاره ای است. تقریبا به اندازه یک طالبی است، این بخش باعث ایجاد نسبت های مختلف دنده ای می شود که گیربکس می تواند تولید کند. هر چیز دیگر در گیربکس برای کمک به دنده های سیاره برای انجام کار خود وجود دارد. این بخش شگفت انگیز دنده قبلا در HowStuffWorks ارائه شده بود. شما می توانید آن را از مقاله پیچ گوشتی برقی پیدا کنید. یک گیربکس اتوماتیک شامل دو مجموعه کامل دنده سیاره ای است که با هم به یک جزء وصل شده اند. ببینید چگونه نسبت دنده ها برای معرفی دنده های سیاره کار می کنند.

 

هر مجموعه دنده سیاره دارای سه جزء اصلی است:

 • دنده خورشیدی
 • چرخ دنده های سیاره و حامل دنده های سیاره
 • دنده کمربندی

 

هر یک از این سه جزء می تواند ورودی باشد، خروجی یا می تواند ثابت باشد. انتخاب قطعه ای که نقش تعیین کننده نسبت دنده برای مجموعه دنده را ایفا می کند. بیایید نگاهی به مجموعه دنده سیاره تک بیاندازیم.

 

نسبت های مجموعه دنده سیاره ای

یکی از مجموعه دنده های سیاره ای از گیربکس ما دارای یک دنده کمربندی با ۷۲ دندانه و یک دنده خورشیدی با ۳۰ دندان است. ما می توانیم نسبت های مختلف دنده را از این چرخ دنده دریافت کنیم.

 

 

ورودی

 

خروجی

 

ثابت

 

براورد

 

نسبت دنده

آ)  

خورشیدی (S)

 

حامل سیاره (C)

 

کمربندی (R)

 

۱ + R/S

 

۳٫۴:۱

ب)  

حامل سیاره (C)

 

کمربندی (R)

 

خورشیدی (S)

 

۱ / (۱ + S/R)

 

۰٫۷۱:۱

ج)  

خورشیدی  (S)

 

کمربندی (R)

 

حامل سیاره (C)

 

-R/S

 

-۲٫۴:۱

 

همچنین، قفل کردن هر دو از سه جزء با هم، کل دستگاه را در کاهش دنده ۱: ۱ قفل می کند. توجه داشته باشید که اولین نسبت دنده ذکر شده در بالا یک کاهش است — سرعت خروجی از سرعت ورودی کندتر است. دوم، اوردرایو است — سرعت خروجی سریعتر از سرعت ورودی است. آخرین دوباره کاهش است، اما جهت خروج، معکوس شده است. نسبت های دیگری وجود دارد که می توانند از این مجموعه دنده های سیاره ای بدست آیند، اما اینها مربوط به گیربکس اتوماتیک ما هستند. شما می توانید این را در انیمیشن زیر ببینید:

 

انیمیشن نسبت دنده های مختلف مربوط به انتقال اتوماتیک

بنابراین این یک مجموعه از چرخ دنده ها می تواند تمام این نسبت دنده های مختلف را بدون نیاز به چرخاندن و یا غیر فعال کردن دنده های دیگر تولید کند. با دو تا از این مجموعه دنده ها در یک ردیف، ما می توانیم چهار دنده جلو و یک دنده عقب نیاز گیربکس را دریافت کنیم. ما دو مجموعه دنده را در بخش بعدی توضیح می دهیم.

 

مجموعه دنده سیاره ای ترکیبی

گیربکس اتوماتیک از مجموعه ای از چرخ دنده ها، به نام مجموعه دنده سیاره ای ترکیبی استفاده می کند، که مانند مجموعه دنده سیاره ای تک است، اما در واقع مانند دو مجموعه دنده سیاره ای ترکیبی عمل می کند. دارای یک دنده کمربندی که همیشه خروجی گیربکس است، اما دارای دو چرخ دنده خورشیدی و دو مجموعه سیاره ای است.

 

بیایید نگاهی به برخی از قطعات بیندازیم:

 

عکس

 

چگونگی قرار گرفتن چرخ دنده ها در گیربکس

از چپ به راست: دنده رینگی، حامل سیاره، و دو دنده خورشیدی

 

شکل زیر سیاره ها را در حامل سیاره نشان می دهد. توجه کنید که چگونه سیاره در سمت راست پایین تر از سیاره در سمت چپ است. سیاره در سمت راست با دنده رینگی ارتباط برقرار نمی کند – به سیاره دیگر متصل می شود. فقط سیاره در سمت چپ با دنده رینگی ارتباط برقرار می کند.

 

عکس

 

حامل سیاره: به دو مجموعه سیاره ای توجه کنید.

 

سپس می توانید داخل حامل سیاره را ببینید. چرخ دنده های کوتاه تر تنها با دنده خورشیدی کوچکتر کار می کنند. سیاره های بلندتر با دنده خورشید بزرگتر و سیارات کوچکتر کار می کنند.

 

عکس

 

داخل حامل سیاره: به دو مجموعه از سیارات توجه کنید.

 

انیمیشن زیر نشان می دهد که چگونه تمام قطعات در یک گیربکس متصل می شوند.

 

عکس

 

حرکت اهرم تغییر را ببینید که چگونه قدرت از طریق گیربکس منتقل می شود.

 

 

دنده یک

در دنده اول، چرخ دنده خورشیدی کوچکتر توسط توربین در مبدل گشتاور در سمت عقربه های ساعت حرکت می کند. حامل سیاره تلاش می کند تا در جهت مخالف عقربه های ساعت چرخش کند، اما هنوز توسط کلاچ یک طرفه (که فقط چرخش در جهت عقربه های ساعت را اجازه می دهد) نگه داشته شده  و دنده رینگی خروجی را روشن می کند. دنده کوچک دارای ۳۰ دندانه و دنده کمربندی ۷۲ تا است، بنابراین نسبت دنده به این صورت است:

 

نسبت: -R/S = – 72/30 = -2.4:1

 

بنابراین چرخش منفی ۱:۲٫۴ است، به این معنی که جهت خروجی مخالف جهت ورودی خواهد بود. اما جهت خروجی واقعا همانند جهت ورودی است — این جایی است که فریب با دو مجموعه سیاره ای وارد می شود. مجموعه اول از سیارات مجموعه دوم را درگیر می کند و مجموعه دوم دنده رینگی را می چرخاند. این ترکیب جهت را معکوس می کند. شما می توانید ببینید که این باعث می شود چرخ دنده خورشیدی بزرگتر نیز بچرخد. اما به دلیل اینکه این کلاچ آزاد می شود، دنده ی خورشیدی بزرگتر آزاد است که در جهت مخالف توربین (در جهت مخالف عقربه های ساعت) بچرخد.

 

دنده دو

این گیربکس واقعا کارآمد است تا نسبت مورد نیاز برای دنده دوم را بدست آورد. مانند دو مجموعه دنده سیاره ای متصل به یکدیگر با یک حامل مشترک سیاره عمل می کند. 
مرحله اول از حامل سیاره در واقع از دنده خورشیدی بزرگتر به عنوان دنده رینگی استفاده می کند. بنابراین مرحله اول شامل خورشیدی (دنده خورشید کوچکتر)، حامل سیاره و رینگی (دنده خورشیدی بزرگتر) است.
ورودی دنده خورشیدی کوچک است؛ دنده رینگی (دنده بزرگ خورشیدی) توسط باند بطور ثابت نگه داشته شده و خروجی حامل سیاره است. برای این مرحله، با خورشیدی به عنوان ورودی، حامل سیاره به عنوان خروجی، و دنده رینگی ثابت، فرمول این چنین است:

 

عکس فرمول

 

حامل سیاره برای هر چرخش دنده کوچک خورشیدی ۲٫۲ برابر می چرخد. در مرحله دوم، حامل سیاره به عنوان ورودی برای دومین مجموعه دنده سیاره ای عمل می کند، دنده خورشیدی بزرگتر (که ثابت نگه داشته شده است) به عنوان خورشیدی عمل می کند و دنده رینگی به عنوان خروجی عمل می کند، بنابراین نسبت دنده این چنین است:

 

عکس فرمول

 

برای به دست آوردن کاهش کلی برای دنده دوم، ما مرحله اول را با دوم، ۲٫۲* ۰٫۶۷ ضرب می کنیم تا یک کاهش ۱٫۴۷:۱ را بدست آوریم. این ممکن است حیرت انگیز باشد، اما اگر شما ویدیو را تماشا کنید، ایده ای از کارکرد آن خواهید داشت.

 

دنده سه

بیشتر گیربکس های اتوماتیک یک نسبت ۱: ۱ در دنده سوم دارند. از بخش قبلی به یاد خواهید آورد که تمام کاری که باید انجام دهیم تا خروجی ۱: ۱ دریافت کنیم قفل کردن باهم هر دو قسمت از سه بخش دنده سیاره ای است. این ترتیب در این مجموعه دنده حتی ساده تر است — همه کاری که باید انجام دهیم این است که کلاچها را که هر یک از دنده های خورشیدی را به توربین متصل می کنند به کار بیاندازیم.

اگر هر دو چرخ دنده خورشیدی در یک جهت بچرخد، دنده سیاره ای قفل می شود زیرا آنها فقط می توانند در جهت متفاوت چرخش کنند. دنده رینگی را به سیاره ای متصل می کند و باعث می شود همه چیز به عنوان یک واحد بچرخد و یک نسبت ۱: ۱ تولید بشود.

 

اوردرایو

با این تعریف، اوردرایو دارای سرعت خروجی سریع تر از سرعت ورودی است. این افزایش سرعت – در مقابل کاهش است. در این گیربکس، با کارکرد اوردرایو دو چیز همزمان بدست می آید. اگر شما در مورد چگونگی کارکرد مبدل های گشتاور کار مطالعه کنید، در مورد قفل مبدل های گشتاور یاد خواهید گرفت. به منظور بهبود بهره وری، برخی از خودروها دارای مکانیسمی هستند که مبدل گشتاور را قفل می کند تا خروجی موتور مستقیما به گیربکس منتقل شود. 

در گیربکس، هنگامیکه اوردرایو درگیر است، یک محور که به محفظه مبدل گشتاور متصل شده (که به چرخ لنگر موتور جوش داده شده است) توسط کلاچ به حامل سیاره متصل می شود. چرخ دنده خورشیدی کوچک ازاد است و دنده ی خورشیدی بزرگتر توسط باند اوردرایو نگهداری می شود. هیچ چیز به توربین متصل نیست؛ تنها ورودی از محفظه مبدل می آید. بیایید دوباره به جدولمان برگردیم، این بار با حامل سیاره برای ورودی، دنده خورشیدی ثابت و دنده رینگی برای خروجی.

 

Ratio = 1 / (1 + S/R) = 1 / ( 1 + 36/72) = 0.67:1

 

بنابراین خروجی یکبار برای هر دو سوم چرخش موتور می چرخد. اگر موتور در ۲۰۰۰ چرخش در دقیقه (RPM) بچرخد، سرعت خروجی ۳۰۰۰ RPM است. این اجازه می دهد اتومبیل ها در سرعت آزادراه حرکت کند در حالی که سرعت موتور خوب و آهسته است.

 

دنده عقب

دنده عقب بسیار شبیه به دنده یک است، به جز اینکه به جای دنده کوچک خورشیدی که توسط توربین مبدل گشتاور حرکت می کند، دنده ی خورشیدی بزرگتر حرکت می کند و چرخ دنده کوچک در جهت مخالف، خلاص می شود. بنابراین طبق معادلات که ما در بالا داریم:

 

عکس

 

بنابراین نسبت در دنده عقب اندکی کمتر از حالت دنده یک در این گیربکس است.

 

نسبت دنده ها

این گیربکس چهار دنده جلو و یک دنده عقب دارد . خلاصه ای از نسبت دنده ها ، ورودی ها و خروجی ها :

 

عکس

 

بعد از خواندن این بخش شما احتمالا متعجب می شوید که چطور ورودی های متفاوت قطع و وصل می شوند . این کار توسط یک سری از کلاچ ها و باندها در داخل گیربکس انجام می شود. در بخش بعدی نحوه کار آنها را خواهیم دید.

 

کلاچ ها و باندها در گیربکس اتوماتیک

در بخش قبلی، در مورد چگونگی هر نسبت دنده توسط گیربکس بوجود امده بحث می کنیم. برای مثال، وقتی در مورد اوردرایو بحث می کردیم، می گفتیم: 

در گیربکس، هنگامیکه اوردرایو درگیر است، یک محور که به محفظه مبدل گشتاور متصل شده (که به چرخ لنگر موتور جوش داده شده است) توسط کلاچ به حامل سیاره متصل می شود. چرخ دنده خورشیدی کوچک ازاد است و دنده ی خورشیدی بزرگتر توسط باند اوردرایو نگهداری می شود. هیچ چیز به توربین متصل نیست؛ تنها ورودی از محفظه مبدل می آید. 
زمانی که گیربکس را در حالت اوردرایو قرار می دهیم، بسیاری از چیزها باید توسط کلاچ ها و باندها قطع و وصل شوند. حامل سیاره ای به وسیله کلاچ به پوسته مبدل گشتاور وصل می شود. دنده خورشیدی کوچک به وسیله یک کلاچ از توربین جدا می شود بنابراین آن می تواند خلاص بچرخد. دنده خورشیدی بزرگ توسط باند به پوسته نگه داشته می شود بنابراین آن نمی تواند بچرخد. هر شفت دنده را باعث یک سری از اتفاقات با درگیر شدن و آزاد شدن کلاچ ها و باندهای مختلف می شود. بیاید نگاهی به باندها داشته باشیم.

 

باندها

در این گیربکس دو باند وجود دارد. باندها در یک گیربکس معمولاً فولادی هستند ، که به دور بخشی از دستگاه چرخ دنده های انتقال توان پیچیده می شوند، و به پوسته متصل شده اند. آنها توسط سیلندر های هیدرولیک در داخل گیربکس به کار انداخته می شوند.

 

عکس

یکی از باندها

 

در تصویر بالا ، شما می توانید یکی از باندها را در داخل پوسته گیربکس ببینید. دنده خارج شده است. میله فلزی به پیستون وصل شده، که باند ها را کار می اندازد.

عکس

پیستونهایی که باند را فعال می کنند در اینجا قابل مشاهده هستند.

 

در شکل بالا شما می توانید دو پیستون که باند ها را به کار می اندازند ببینید. فشار هیدرولیکی که توسط مجموعه از سوپاپ به سیلندر وارد می شود، عامل فشار پیستون به باند است، که قسمت های از دستگاه چرخ دنده ها را قفل می کند.

کلاچ ها در گیربکس اندکی پیچیده تر هستند. در این گیربکس چهار کلاچ وجود دارد. هر کلاچ با فشار مایع هیدرولیک که پیستون را به داخل کلاچ وارد می کند به کار می افتد. فنرها اطمینان حاصل می کنند که وقتی فشار کاهش می یابد کلاچ ها آزاد می شوند. در شکل زیر می توانید پیستون و درام کلاچ را ببینید. به واشر لاستیکی پیستون توجه کنید — این یکی از قطعاتی است که وقتی گیربکس را تعمیر می کنید باید تعویض بشود.

 

عکس

یکی از کلاچ ها در گیربکس

 

در شکل بعدی لایه های متناوب از کلاچ صفحات با مواد اصطکاکی و صفحات فولادی نشان داده شده است. مواد اصطکاکی از درون هزار خار دارند، جایی که به یکی از دنده ها را قفل می شود. و صفحه فولادی از بیرون هزار خار دارند محلی که به محفظه کلاچ قفل می شود. همچنین صفحات کلاچ موقعی که گیربکس تعمیر می شود تعویض می شوند.

 

عکس

صفحه های کلاچ

 

فشار برای کلاچ ها از طریق گذرگاه ها که در شفت قرار دارند تغذیه می شود. سیستم هیدرولیک، کلاچ ها و باندهایی که انرژی دار می شوند کنترل می کند.

 

وقتی که شما خودرو را در وضعیت پارک قرار می دهید 

 

آن ممکن است شبیه یک چیز ساده ای که گیربکس را قفل می کند باشد و آن را از چرخش باز دارد . اما واقعا نیازمند یک سری مقرارت پیچیده برای این مکانیسم است . 
• شما باید قادر باشید آن را آزاد کنید موقعی که ماشین بر روی تپه (وزن ماشین در این مکانیسم استراحت می کند) است.
• شما باید بتوانید این مکانیسم را درگیر کنید حتی اگر اهرم با دنده در یک راستا نباشد .
• وقتی که درگیر است، چیزی باید مانع از ظاهر شدن اهرم و آزاد شدن آن شود .

این مکانیسمی همه این موارد را نسبتا مرتب انجام می دهد . اجازه دهید ابتدا به بعضی از قسمت های آن نگاهی داشته باشیم.

 

عکس

خروجی گیربکس: شیارهای مربعی توسط مکانیسم ترمز دستی درگیر می شوند و مانع حرکت ماشین می شوند.

 

مکانیسم ترمز دستی ، دندانه های روی خروجی را برای ثابت نگه داشتن خودرو، درگیر می کند. این بخشی از گیربکس است که به شفت درایو وصل شده است — بنابراین اگر این بخش نتواند بچرخد خودرو نمی تواند حرکت کند.

 

عکس

محفظه خالی گیربکس با مکانیسم ترمز دستی، همانطور که ماشین هنگام پارک است

 

در شکل بالا شما برآمدگی مکانیسم ترمز دستی را در داخل پوسته می ببینید، جایی که دنده ها در آن قرار گرفته است. به سمت مخروطی آن توجه کنید. آن به آزاد شدن ترمز دستی، موقعی که شما در سربالایی پارک کرده اید کمک می کند —  نیروی حاصل از وزن خودرو به بیرون آمدن مکانیسم ترمز دستی به دلیل زاویه دار بودن  قسمت مخروطی، کمک می کند.

 

عکس

میله کار انداز مکانیسم پارک

 

این میله به یک کابل وصل شده که توسط دسته دنده در داخل خودرو شما به کار انداخته می شود .

 

عکس

نمایی از بالای مکانیسم پارک

 

موقعی که دسته دنده در حالت پارک قرار دارد، میله به فنر بر خلاف مخروطی کوچک فشار می دهد. وقتی مکانیسم پارک در یک راستا باشد بنابراین می تواند یکی از شیار ها در بخش خروجی بیفتد، بوش مخروطی شکل، مکانیسم را به سمت پایین فشار خواهد داد. اگر مکانیسم در یکی از نقاط بالا در خروجی در یک راستا باشد، بنابراین فنر بر روی بوش مخروطی فشار خواهد آورد، اما اهرم در این حالت قفل نخواهد شد تا زمانی که خودرو کمی حرکت کند و دندانه ها به درستی همراستا باشد. به همین دلیل در برخی مواقع وقتی که ما پایمان را از روی پدال ترمز بر می داریم خودرو اندکی حرکت می کند — آن باید کمی حرکت کند تا این که دندانه ها هم راستا بشوند تا جایی که مکانیسم پارک بتواند انجام شود.

 

هنگامی که ماشین با خیال راحت در پارک است، بوشینگ اهرم را پایین می آورد تا ماشین بر روی تپه از پارک خارج نشود.

 

گیربکس اتوماتیک : هیدرولیک ها ، پمپ ها و گاورنر

 

سیستم هیدرولیک 

گیربکس اتوماتیک در خودرو شما چندین وظیفه دارد . شما ممکن است متوجه نشوید که چطور از راههای بسیار متفاوت عمل می کند . برای نمونه برخی ویژگی های که یک گیربکس اتوماتیک را شرح می دهیم :

 • اگر ماشین در حالت اورداریو (در گیربکس های چهار دنده) باشد.گیربکس دنده ای مبنی بر سرعت وسیله نقلیه و موقعیت پدال گاز انتخاب میکند.
 • اگر شما به آرامی شتاب بگیرید ، تغیر دنده با سرعت کمتری نسبت به موقعی است که شما با تمام گاز شتاب بگیرید.
 • اگر پدال گاز را رها کنیم ،گیربکس به دنده بعدی پائینی تعویض می شود.
 • اگر شما اهرم دنده را در حالت دنده پائین تر قرار دهید ،گیر بکس  به دنده پایین تعویض خواهد شد مگر اینکه سرعت خودرو برای دنده انتخابی خیلی سریع باشد، اگر سرعت خودرو خیلی زیاد باشد باید صبر کنید تا سرعت آن کم شود و بعد از آن دنده به دنده پایین تعویض شود.
 • اگر شما گیربکس را در حالت دنده ۲ قرار دهید، افزایش و کاهش را حتی در توقف کامل نخواهیم داشت مگر اینکه دسته دنده را تغییر دهیم.

 

عکس

 

شما احتمالا ً قبلا چیزی شبیه به آن را دیده اید. این واقعا مغز گیربکس اتوماتیک است. تمام وظایف و حتی بیشتر را مدیریت می کند. گذرگاه های مسیر روغن را در قسمت های متفاوت گیربکس می توانید ببینید. گذر گاه ها در داخل فلز جوش داده شده اند که راه مناسبی برای افزایش بازده مسیر های روغن هستند؛ بدون آنها شلنگ های زیادی برای وصل کردن قسمت های مختلف گیربکس لازم است. ابتدا ما در مورد قسمت های اصلی سیستم هیدرولیک بحث خواهیم کرد و سپس خواهیم دید که چطور آنها با یکدیگر کار می کنند.

 

پمپ

گیربکس های اتوماتیک یک پمپ جالبی دارند که پمپ دنده ای نامیده می شود. پمپ معمولا ً در درپوش گیربکس قرار دارد. آن روغن را از مخزن (کارتر) پایین گیربکس می کشد و سیستم هیدرولیک را تغذیه می کند. آن همچنین کولر گیربکس و مبدل گشتاور را تغذیه می کند.

 

عکس

عکس

پمپ دنده ای گیربکس اتوماتیک

 

دنده داخلی پمپ به پوسته مبدل گشتاور متصل شده، بنابراین آن با همان سرعت موتور می چرخد. دنده بیرونی توسط دنده داخلی چرخانده می شود و همانطور که دنده می چرخد، روغن از مخزن از یک طرف هلالی به بالا کشیده می شود و با فشار بیشتر از سمت دیگر وارد سیستم هیدرولیک می شود.

 

گاورنر

گاورنر یک سوپاپ هوشمند است که به گیربکس در خودرو شما می گوید چقدر سریع برود. آن به خروجی گیربکس وصل شده است، بنابراین موقعی که خودرو سریعتر حرکت می کند، گاورنر سریعتر می چرخد. در داخل گاورنر یک سوپاپ با فنر بار گذاری شده است، که آن را متناسب با اینکه گاورنر چقدر تند می چرخد،باز می کند. بنابراین موقعی که گاورنر تند می چرخد، سوپاپ زیاد باز می شود.پمپ ، روغن پمپ به گاورنر را از طریق شفت خروجی تغذیه می شود.
موقعی که خودرو سریع تر حرکت می کند سوپاپ گاورنر بیشتر باز می شود و به روغن اجازه می دهد که با فشار بیشتر از میان آن عبور کند.

 

عکس

گاونر

 

گیربکس اتوماتیک:سوپاپ ها و مدولاتور ها

برای تغییر دنده به طور مناسب در گیربکس های اتوماتیک باید بدانید که موتور با چه قدرتی کار می کند. دو راه برای انجام آن وجود دارد. برخی خودرو ها یک کابل اتصال ساده دارند که به سوپاپ دریجه گاز در گیربکس وصل شده است. وقتی که پدال گاز بیشتر فشرده میشود، فشار بیشتری به سوپاپ دریجه گاز اعمال می شود. در برخی خودرو های دیگر از خلاء مدولاتور برای وارد کردن فشار به سوپاپ دریچه گاز استفاده می شود. مدولاتور فشار منیفولد را حس می کند، که وقتی موتور زیر بار بیشتری قرار دارد افزایش می یابد.

شیر دستی چیزی است که دسته دنده به آن وصل شده است. به دنده ای که انتخاب می شود بستگی دارد، سوپاپ دستی مدارات هیدرولیکی که مانع درگیری دنده های دیگر می شود را تغذیه می کند. برای نمونه، اگر دسته دنده را در دنده سه باشد، آن مدارات هیدرولیکی که مانع درگیری اور درایو می شود را تغذیه می کند.

 

عکس

مدار تعویض دنده

 

سوپاپ راه دهنده فشار هیدرولیکی لازم برای باند ها و کلاچ ها را برای در گیری هر دنده تامین می کند.
محفظه سوپاپ گیربکس شامل چند سوپاپ راه دهنده است. سوپاپ راه دهنده تعیین می کند یک دنده به دنده بعدی تغییر کند. برای نمونه ۱ به ۲ سوپاپ راه دهنده، تعیین می کند دنده یک به دنده دوم تغییر یابد. سوپاپ راه دهنده از یک طرف تحت فشارروغنی که از سمت گاورنر می آید و از سمت دیگر تحت فشار سوپاپ دریچه گاز قرار دارد. آنها توسط روغنی که از پمپ فرستاده می شود تاٌمین می شوند و وارد یکی از دو مدار برای کنترل دنده ای که خودرو با آن در حال حرکت است می شود.

اگر خودرو به سرعت شتاب بگیرد، سوپاپ راه دهنده، تعویض دنده را به تاخیر خواهد انداخت. اگر خودرو به آرامی شتاب بگیرد، تعویض دنده در سرعت پایین اتفاق می افتد. بیایید در مورد این که وقتی ماشین به آرامی شتاب می گیرد چه اتفاقی می افتد، بحث کنیم.
وقتی سرعت خودرو افزایش می یابد، فشار از طرف گاورنر ایجاد می شود. فشار اعمالی به سوپاپ راه دهنده زیاد می شود تا وقتی که مسیر دنده یک بسته شود و مسیر دنده دو باز شود. وقتی خودرو با گاز کم در حال سرعت گرفتن است سوپاپ دریچه گاز فشار زیادی را بر سوپاپ راه دهنده اعمال نمی کند.

0 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enter Captcha Here : *

Reload Image