تعمیر قفل مرکزی خودرو در تعمیرگاه خودروهای خارجی تارک خودرو

تعمیر قفل مرکزی خودرو در تعمیرگاه خودروهای خارجی تارک خودرو

تعمیر قفل مرکزی خودرو

زمانی که قفل مرکزی خودرو از کار افتاد، چه باید کرد؟

چند سوییچ کوچک در عملکرد قفل مرکزی درهای خودرو نقش دارند. زمانی که قفل مرکزی خودرو کار نمی کند، می توان هر در را به روش قدیمی کار گذاشتن سوییچ خودرو و بالا گرفتن دستگیره باز کرد، اما این روزها بیشتر افراد از ریموت برای فعال و غیرفعال کردن قفل مرکزی استفاده می کنند. استفاده از ریموت ساده تر و سریع تر بوده؛ فرقی نمی کند، راننده یا مسافر باشیم، همیشه ریموت را ترجیح می دهیم.

قفل مرکزی خودرو چگونه کار می کند؟

فرآیند مکانیکی که در قفل مرکزی خودرو وجود دارد به صورت زیر است:

  • با فشردن دکمه ریموت، سیگنالی به رله قفل مرکزی ارسال می شود.
  • رله قفل، عملگر (اکچویتور) قفل مرکزی که در پنل در خودرو کار گذاشته شده را فعال می کند.
  • قفل مرکزی فعال شده و درهای خودرو باز می شوند.

هزینه تعمیر قفل مرکزی خودرو و تعویض واحد فعال کننده آن چقدر است؟

دکمه ی قفل به عنوان فعال کننده از راه دور برای عملگر کار می کند. یکی از مشکلات قفل مرکزی این است که اگر سوییچ از کار بیفتد، راه دیگری برای فعال کردن عملگر وجود ندارد و دسترسی به قفل مرکزی غیرممکن می شود.

باتوجه به اینکه بیشتر قطعات سیستم قفل مرکزی به صورت یک مجموعه ی واحد نصب شده، تعمیر آن منطقی نیست؛ بنابراین احتمالا بهترین راه تعویض کل واحد باشد.

معمولا قیمت مجموعه واحد قفل مرکزی بالا بوده، پس اگر قفل چند در خراب شده و درواقع باید چند واحد خریداری شود، هزینه نهایی تعویض قطعات بیشتر از انتظار خواهد بود.

استفاده منظم و استهلاک قفل درها به تعویض مجموعه قفل مرکزی منجر می شود

مسلما هر بار که سوار خودرو می شوید، قفل درها به کار گرفته می شوند. با توجه به مکرر بودن این فرآیند در طول استفاده روزمره از خودرو که قطعات ظریف و کوچک را درگیر می کند، به مرور زمان سوییچ ها و قطعات الکتریکی مستهلک شده، از کار می افتند و باید تعویض شوند.

تعمیر قفل مرکزی خودرو
تعمیر قفل مرکزی خودرو

دلایل کار نکردن قفل مرکزی خودرو

هیچوقت مکانیک در اولین نگاه تعویض قفل مرکزی خودرو را پیشنهاد نمی کند. امکان دارد که یکی از مشکلات زیر دلیل اصلی کار نکردن قفل مرکزی باشد:

سوختن فیوز: اگر قفل یک در کار می کند اما یک درب دیگر مشکل دارد، شاید دلیل این اتفاق نقصی ساده مثل سوختن فیوز باشد. هزینه خرید فیوز در مقایسه با تعویض واحد قفل مرکزی بسیار ناچیز است، بنابراین پیش از نگرانی در مورد مبلغ خرید قطعات، جعبه فیوز را بررسی کنید.

مشکل در سوییچ ریموت: اگر قفل مرکزی در هیچکدام از درها کار نمی کند، احتمال دارد که سوییچ ریموت خراب شده باشد.

سوییچ ریموت خودروهای مدرن را می توان از طریق نرم افزارهای کامپیوتری عیب یابی کرد. اگر مشکل ریموت در ارسال سیگنال به قفل مرکزی باشد، باید تعویض شود.

باتری سوییچ ریموت تمام شده: پیش از اینکه برای چک کردن سوییچ ریموت به تعمیرگاه مراجعه کنید، ابتدا به سراغ باتری اش بروید. گاهی بررسی ساده ترین موارد فراموش می شود چرا که در صورت خرابی یک قطعه، معمولا بدترین حالت را در نظر می گیریم.

بنابراین پیش از راه افتادن به سوی تعمیرگاه و صحبت با مکانیک، سوییچ ریموت و باتری اش را چک کنید.

خراب شدن سلونوئید قفل مرکزی درها: اگر مشکل قفل مرکزی شامل یک در می شود، احتمال دارد که سولنوئید خراب شده باشد.

پارگی و اتصالی سیم ها و اتصالات جریان برق: یک راه ساده برای بررسی سالم بودن سیم ها و اتصالات قفل مرکزی، نگه داشتن دکمه ریموت و باز و بسته کردن مکرر درها است. شاید بخشی از سیم قفل مرکزی اتصالی کرده باشد. اگر این حالت اتفاق افتاد باشد، به دلیل اتصالی برق با فشردن سوییچ ریموت، گاهی درها قفل می شوند و گاهی اوقات هم قفل مرکزی کار نمی کند.

نگاهی به هزینه های تعمیر و تعویض قفل مرکزی

بدیهی است که هزینه نهایی تعمیر یا تعویض قفل مرکزی به برند و مدل هر خودرو بستگی دارد.

در بریتانیا، برای خودروی معمولی هزینه تعمیر و تعویض قفل مرکزی بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ پوند محاسبه می شود. برخی از وب سایت ها مثل Fixer می توانند تخفیف ۱۵ درصدی روی فاکتور اعمال کنند. مکانیک در تعمیر و تعویض قفل مرکزی کارهای زیر را انجام می دهد:

  • تست عملکرد قفل مرکزی
  • بررسی تمام فیوزها روی هر مدار
  • تست رله قفل
  • انتخاب بهترین راه حل برای حل کردن مشکل قفل مرکزی
  • تعویض هر کدام از واحدهای خراب در مجموعه سیستم قفل مرکزی
  • تست نهایی برای اطمینان از عملکرد ۱۰۰ درصدی سیستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *