مرسدس بنز C300 2019 | مرسدس AMG C43 2019

مرسدس بنز C300 2019 | مرسدس AMG C43 2019

به گزارش تارک خودرو: مرسدس بنز C کلاس جدید، همچنان بهترین مدل در کلاس خودروهای لوکس پایه است.

 

بهترین ویژگی C کلاس ۲۰۱۹:

تجهیزات ایمنی و رفاهی مشابه S کلاس، پیشرانه‌ی قدرتمند، سرعت قابل توجه مدل AMG C43

بدترین ویژگی C کلاس ۲۰۱۹:

پیشرانه‌ی ۴ سیلندر آرام، سواری سخت مدل AMG C43

 

مدل ۲۰۱۹ مرسدس بنز C300 ازلحاظ نام‌گذاری، تفاوتی با مدل سال گذشته نمی‌کند؛ اما قلب تپنده‌ی C300 جدید، در کنار بیشتر قطعات شاسی و بدنه، کاملاً تغییر کرده است. درواقع بر اساس گفته‌ی مقامات مرسدس، نزدیک به ۶۵۰۰ مورد اصطلاحات در تمام مدل‌های C کلاس شامل سدان، کوپه و کروک به‌عنوان به‌روزرسانی ۲۰۱۹ انجام شده است.

خط جدا کننده بالا

[fpc_post_grid]

خط جدا کننده پایین

C300 با قدرت بیشتر

با این که پیشرانه‌ی C300 مدل ۲۰۱۹ با نمونه‌ی سال گذشته حجمی برابر دارد، اما ۴ سیلندر ۲ لیتری توربوشارژ مرسدس‌ بنز، کاملاً بازطراحی شده است. به‌لطف استفاده از فناوری‌های جدید خودروساز اشتوتگارت نظیر زمان‌بندی متغیر سوپاپ و توربوشارژ دوگانه ( Dual – Scroll )، پیشرانه‌ی پرخوران ۴ سیلندر در مقایسه با مدل ۲۰۱۸، ۱۴ ساب بخار قدرت بیشتری تولید می‌کند. نهایت قدرت و گشتاور موتور جدید مرسدس، ۲۵۵ اسب بخار و ۳۷۰ نیوتن متر است.

 

مرسدس بنز C300 2019 | مرسدس AMG C43 2019
مرسدس بنز C300 2019 | مرسدس AMG C43 2019

 

البته پیشرانه‌ی جدید مثل نمونه‌ی قبلی، چندان خوش صدا نیست؛ در حالت توقف و سرعت بزرگراه، C300 جدید آرام و بی سروصدا است، اما هنگامی که رانندگی اسپرت و تهاجمی مدنظر باشد، بازهم پیشرانه آرام کار می‌کند. این مورد شاید برای محصولی از خودروساز آلمانی معروف و نشان ستاره‌ی سه پر آن، ناامیدکننده باشد. با تمام این تفاسیر، پیشرانه‌ی جدید سرحال‌تر شده است؛ رسیدن به نهایت دورموتور به آسانی انجام می‌شود و قدرت لازم همیشه در دسترس است. این مورد باتوجه به نسبت دنده‌ی جدید ( ۳.۲۷:۱ در برابر ۳.۰۷:۱ )، شروع حرکت C300 را چابک‌تر کرده است.

در تست‌های انجام شده، C300 با سیستم انتقال قدرت تمام چرخ محرک ۴MATIC مرسدس بنز، در زمان ۵.۵ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت رسید که حدود ۰.۵ ثانیه سریع‌تر از مدل ۲۰۱۸ است. علاوه بر این، در زمان ۱۴.۱ ثانیه مسیر درگ ۴۰۰ متری با نهایت سرعت ۱۵۹ کیلومتر بر ساعت طی می‌شود که ۰.۵ ثانیه سریع‌تر و بیش از ۵ کیلومتر بر ساعت، بیشتر از C300 قبلی است. برای مقایسه باید توجه داشت که عملکرد C300 جدید مشابه آلفارومئو جولیا ۲ لیتری است، اما هنوز کمی عقب‌تر از آئودی A4 قرار می‌گیرد.

مرسدس بنز C300 مدل ۲۰۱۹ تنها با گیربکس ۹ سرعته اتوماتیک عرضه می‌شود اما امکان انتخاب سیستم تمام چرخ محرک یا انتقال قدرت محور عقب، وجود دارد. عملکرد جعبه‌دنده‌ی ۹ سرعته نرم و راحت است؛ تعویض دنده‌ها بدون شلوغ‌ کاری انجام می‌شود و در رانندگی بزرگراه، سواری راحت اولویت اول آن است. جالب این است که در صورت فعال کردن حالت رانندگی نرم ( Comfort )، شروع حرکت با دنده دو آغاز می‌شود و تأخیر کم توربوشارژ، بیشتر خواهد شد. حالت‌های رانندگی دیگر C300 شامل اکو، اسپرت، اسپرت پلاس و حالت شخصی‌سازی راننده می باشد.

 

مرسدس بنز C300 2019 | مرسدس AMG C43 2019
مرسدس بنز C300 2019 | مرسدس AMG C43 2019

 

برای افرادی که نیازمند خودروی سریع‌تری هستند، مدل مرسدس AMG C43 تمام چرخ محرک، درنظر گرفته شده است. این مدل از پیشرانه‌ی ۶ سیلندر با آرایش V شکل، ۳ لیتر حجم و دو توربوشارژر بزرگ‌تر استفاده می‌کند که حاصل آن، نهایت قدرت ۳۸۵ اسب بخار ( ۲۳ اسب بخار قدرت بیشتر از مدل ۲۰۱۸ ) و گشتاور ۵۲۱ نیوتن متر است. جعبه‌دنده‌ی ۹ سرعته‌ی خودکار با تیونینگ AMG مسئولیت خود را به‌خوبی انجام می‌دهد و C43 در زمان ۴.۱ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. البته در مقایسه با مدل ۲۰۱۸، عملکرد C43 در تست سرعت صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت تغییری نکرده است، اما باز هم جلوتر از رقبای خود مثل بی‌ام‌و M340i xDrive و آئودی S4 قرار می‌گیرد. در مقابل، C43 مدل ۲۰۱۹ درگ ۴۰۰ متری را با نهایت سرعت ۱۷۹ کیلومتر بر ساعت در زمان ۱۲.۶ ثانیه طی می‌کند که از مدل ۲۰۱۸ با نهایت سرعت ۱۷۷ کیلومتر بر ساعت و زمان ۱۲.۷، بهتر است.

هر دو نسخه‌ی استاندارد و AMG مرسدس C کلاس ۲۰۱۹، در بخش سیستم ترمز بهبود قابل توجهی داشته‌اند و با تایرهای تابستانی کانتیننتال ContiSport Contact5 در پیچیدن سریع، فشار خارجی ۰.۹۵ g ثبت می‌کنند. C300 و C43 برای توقف از سرعت ۱۱۳ کیلومتر بر ساعت به‌ترتیب به ۴۷ و ۴۹ متر مسافت نیاز دارند. AMG C43 در ترمزگیری ۵.۵ متر بهتر از آئودی S4 عمل می‌کند اما در برابر سری ۳ بی‌ام‌و، نمی‌تواند قد علم کند.

در بزرگراه‌های مسطح و مستقیم یا در جاده‌های پر پیچ و خم، مرسدس AMG C43 تجربه‌ی رانندگی لذت بخش ارائه می‌کند. شاسی متعادل، فرمان‌پذیری خوش دست و سیستم انتقال قدرت تمام چرخ محرک با سوگیری به محور عقب باوجود سواری نسبتاً سخت، لحظات خوشی را به راننده تقدیم می‌کند. در مدل ۲۰۱۸، کیفیت سواری بین خیلی نرم یا خیلی سخت متغیر بود؛ اما در مدل ۲۰۱۹ به‌لطف دمپرهای هوشمند انطباقی، تعادل بهتری بین سواری سخت و نرم، ایجاد شده است.

 

کابین مجهز C کلاس

به دلیل تغییر در ساختار سیم‌کشی و برق‌رسانی، C کلاس جدید میزبان فناوری‌ها، گجت‌ها و تجهیزات رفاهی و مدرن بیشتری مثل کروز کنترل هوشمند است. درواقع، فاصله‌ی بین مدل‌های C کلاس، E کلاس و S کلاس در بخش تجهیزات رفاهی و کمک راننده، بسیار کمتر از گذشته شده است. فناوری نیمه خودران دیسترونیک ( Distronic ) مرسدس با دوربین سپرجلو و حسگرهای جلو، جانب و عقب عمل می‌کند؛ با این سیستم، خودرو هماهنگ با رهیاب ماهواره‌ای، در پیچ‌ها و تقاطع‌ها سرعت لازم را به‌صورت خودکار تنظیم می‌کند. البته در تست نشریه‌های مختلف خودرو مشخص شد که سیستم دیسترونیک مرسدس به‌دلیل تمرکز زیاد به کروزکنترل و تنظیم سرعت بر اساس خودروهای موجود در جاده، هنگام استفاده از رهیاب و به‌خصوص در تقاطع‌ها، سرعت پایین‌تری پیدا می‌کند. مثلاً با فعال بودن دیسترونیک، C300 وجود میدان را تشخیص نداد و راننده مجبور به دردست گرفتن کنترل و کاهش سرعت خودرو شد.

 

مرسدس بنز C300 2019 | مرسدس AMG C43 2019
مرسدس بنز C300 2019 | مرسدس AMG C43 2019

 

از تجهیزات رفاهی دیگر C کلاس جدید، دزدگیر مدرن آن است که در صورت برخورد خودروها با بدنه هنگام پارک بودن، به‌صورت خودکار از طریق اپلیکیشن Mercedes M تلفن همراه هوشمند به راننده اطلاع رسانی می‌شود. البته تمام مشکلات و برخوردهای انجام شده در هنگام پارک، در نمایشگر پنل دیجیتال خودرو هم نمایش داده می‌شود. به‌صورت استاندارد، سرعت سنج و پنل فرمان C300 و C43 آنالوگ به همراه نمایشگر ۵.۵ اینچ است؛ و پنل تمام دیجیتال فرمان با نمایشگر ۱۲.۳ اینج، در قالب آپشن ارائه می‌شود.

سیستم اطلاعات و سرگرمی هم در حالت استاندارد به نمایشگر مرکزی ۱۰.۳ اینچی مجهز بوده که در مقایسه با ۷ اینچ مدل ۲۰۱۸، بزرگ‎تر است. مانند E و S کلاس، کنترل سیستم اطلاعات و سرگرمی، دو نمایشگر بزرگ در C کلاس و کروز کنترل با دو بخش حساس فرمان جدید، دکمه‌ی چرخشی کنسول مرکزی و صفحه‌ی لمسی انجام می‌شود.

 

طراحی آشنای C کلاس

بازطراحی و نمای جدید جلو و عقب، در کنار چراغ‌های تمام LED جلو عقب به مدل‌های سدان، کوپه و روباز ظاهر سنگین‌تری داده است. برای جذاب‌تر و اسپرت‌تر کردن ظاهر مدل استاندارد، باید پکیج آپشن AMG Line را انتخاب کرد. این پکیج C کلاس استاندارد C300 را مشابه طراحی بدنه‌ی C43 می‌کند. در طراحی C43 جدید، جلوپنجره به C63 AMG فعلی ( که در مدل ۲۰۱۹ فیس‌لیفت می‌شود ) شباهت دارد. سپر جلو عقب، سراگزوزها، اسپویلر کوچک عقب و رینگ‌های سبک‌وزن با طراحی آیرودینامیک همه در C43 چندان زیبا نیستند.

 

مرسدس بنز C300 2019 | مرسدس AMG C43 2019
مرسدس بنز C300 2019 | مرسدس AMG C43 2019

 

مرسدس بنز C300 و AMG C43 مدل ۲۰۱۹ با پیشرانه‌ی جدید، سیستم اطلاعات و سرگرمی بهتر، تجهیزات کمک راننده‌ی بیشتر و سواری راحت‌تر برای رقابت با نسل جدید سری ۳ که به‌زودی عرضه می‌شود، حاضر شده‌اند. اما این موارد برای باقی ماندن در صدر کلاس خودروهای لوکس، کافی است؟

 

مشخصات کامل مرسدس C300 و C43 مدل ۲۰۱۹

مدل‌های موجود: موتور جلو با سیستم انتقال قدرت تمام چرخ محرک و محور عقب؛ ظرفیت اتاق ۴ یا ۵ سرنشین؛ سدان ۴ در؛‌کوپه‌ی ۲ در؛ کروک ۲ در

قیمت پایه: ۴۲ هزار و ۳۹۵ دلار – ۶۴ هزار و ۶۴۵ دلار

انواع پیشرانه: ۴ سیلندر خطی ۲ لیتری DOHC با ۱۶ سوپاپ و توربوشارژ – ۲۵۵ اسب بخار قدرت و ۳۷۰ نیوتن متر گشتاور؛ ۶ سیلندر V شکل ۳ لیتری DOHC با ۲۴ سوپاپ و دو توربوشارژر – ۳۸۵ اسب بخار قدرت و ۵۲۱ نیوتن متر گشتاور

جعبه دنده: ۹ سرعته اتوماتیک با حالت تعویض دنده‌ی دستی

ابعاد: فاصله دو محور ۲.۸۳ متر؛ طول ۴.۶ و ۴.۷ متر؛ عرض ۱.۸۱ و ۱.۸۳ متر؛ ارتفاع ۱.۴ و ۱.۴۴ متر

حجم صندوق عقب: ۲۸۳ و ۴۸۱ لیتر

وزن: ۱۵۸۷ و ۱۸۸۲ کیلوگرم

عملکرد فنی: صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت در زمان ۴ و ۶ ثانیه؛ صفر تا ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت در زمان ۱۰.۴ و ۱۵.۸ ثانیه؛ درگ ۴۰۰ متری در زمان ۱۲.۶ و ۱۴.۵ ثانیه

نهیات سرعت: محدود شده به ۲۱۰ کیلومتر بر ساعت

مصرف سوخت ( ترکیبی شهر و بزرگراه ): ۱۰.۶ و ۱۰.۲ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *